دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران مطرح کرد:

بهره‌مندی از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان

سه‌شنبه 26 تیر 1397 - 16:05
کد مطلب: 961967
کنگره فیزیک پزشکی ایران

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران با اشاره به استفاده از فیزیک پزشکی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان گفت: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های مجاور توده اصلی نیز احتمال سرطانی شدن داشته باشند که پزشکان تلاش می‌کنند از طریق اشعه، این بخش‌های باقی مانده از بافت تومورال را از بین ببرند که این مسئله در واقع ارتباط مستقیمی با علم فیزیک پزشکی دارد. 

به گزارش ایسکانیوز، دکتر احمد مستعار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه برگزاری دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران گفت: این کنگره ۲۹ و ۲۸ تیرماه سال جاری در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته این رشته برگزار می‌شود.

وی افزود: محور های علمی این کنگره رادیوتراپی و انکولوژی پرتویی، تصویربرداری پزشکی، پزشکی هسته‌ای، آثار زیست شناختی پرتوهای یونیزان و غیریونیزان بر بافت، دزیمتری پرتوها و حفاظت پرتویی در پزشکی و محیط زیست، فناوری‌های نوین و کاربرد نانو ذرات در پزشکی و همچنین مدل سازی و شبیه سازی کامپیوتری در پزشکی است.

وی گفت: پزشکی هسته‌ای شاخه از تصویربرداری پزشکی است که عملکرد یک ارگان با تصویربرداری تشخیص داده می‌شود به این طریق که رادیو دارویی به بدن بیمار و عضو مورد نظر تزریق می‌شود و پرتو پس از آن از عضو ساطع و در بیرون بدن پرتو را آشکارسازی می‌کنند تا ببینند آیا آن ارگان به درستی کار می‌کند یا خیر؟

دبیر علمی دوازدهمین کنگره فیزیک پزشکی ایران در ارتباط با محور رادیوتراپی انکولوژی پرتویی گفت: یکی از مشکلاتی که بشر در حال حاضر گرفتار آن بوده مسئله سرطان است که در جوامع مختلف به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر ناشی از بیماری به شمار می رود. از جمله روش‌های متداول درمانی برای سرطان‌ها، جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی است که بسته به نوع سرطان و وسعت بیماری ممکن است از هرکدام از این روشها و یا حتی همزمان از هر سه روش، برای درمان فرد استفاده شود.

دکتر مستعار عنوان کرد: در جراحی زمانی که تومور برداشته می‌شود ممکن است سلول‌های سرطانی به بافت های مجاور هم نفوذ کرده باشند که پزشکان تلاش می‌کنند از طریق اشعه این سلول های باقیمانده از بافت تومورال را از بین ببرند که این مسئله با همکاری پزشکان متخصص رادیوانکولوژی و متخصصین فیزیک پزشکی با برنامه ریزی پلان درمانی بیمار انجام می شود. در این پلان اینکه اشعه با چه ابعادی و چند میدان و از چه جهتی و با چه میزانی به بخش های سرطانی تابانده شود انجام می شود و محاسبات لازم با بهره گیری از سیستم های کامپیوتری انجام می شود. این شاخه از علم فیزیک پزشکی و تکنیک های نوین بکار گرفته شده نیز از جمله مباحثی است که در این کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

706

176 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار