ولایتی: سیر علوم در تاریخ فرهنگ تمدن ایران اسلامی، ضابطه‌مند است

دوشنبه 1 مرداد 1397 - 16:22
کد مطلب: 962706
3

رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در همه مکاتب فکری «تمدن»، ریشه در شهرنشینی دارد و در برخی از افکار متفکرین بزرگ غرب، رگه‌های روشنی از نژادپرستی به چشم می‌خورد. سیر علوم در تاریخ فرهنگ تمدن ایران اسلامی کاملاً ضابطه‌مند و دارای معناست.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه 233 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه در راستای بزرگداشت سهروردی گزارشی از روند تدوین و انتشار آثار شیخ شهاب‌الدین سهروردی ارائه شد. پس از ارائه این گزارش، اعضا ضمن تأکید بر لزوم جمع‌آوری آثار سهروردی بر انتشار فاخر این آثار نیز تأکید کردند.

در ادامه چکیده طرح تحقیقاتی تأثیر مسلمین در معماری اروپای قرون وسطی توسط بلخاری ارائه شد. در این گزارش با اشاره به سیر معماری ابنیه تاریخی در اروپای قرون وسطی مانند کلیسا و تأثیر آثار و افکار کلامی مسیحیت در این معماری این ساختمان‌ها، روند تحول و تطور و تأثیر افکار متفکرین اسلامی بر این ابنیه مورد بررسی قرار گرفت.

ولایتی در این جلسه گفت: با توجه به فرارسیدن هشتم مردادماه «روز سهروردی» باید از این چهره گران‌قدر به نحو مناسب تجلیل شود. دیدگاه حکمی و فلسفی شیخ اشراق کاملاً آخرت‌گراست، در عین آنکه به دنیا نیز کاملاً توجه دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مفهوم روح و نفس از مسائل مشکل و پیچیده در همه مکاتب مکرر است. با توجه به تفاوت در تعریف فرهنگ و تمدن در همه مکاتب فکری نباید ما در این زمینه دنباله‌روی غربی‌ها باشیم.

وی افزود: در همه مکاتب فکری «تمدن»، ریشه در شهرنشینی دارد.

ولایتی تصریح کرد: در برخی از افکار متفکرین بزرگ غرب، رگه‌های روشنی از نژادپرستی به چشم می‌خورد. سیر علوم در تاریخ فرهنگ تمدن ایران اسلامی کاملاً ضابطه‌مند و دارای معناست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در این تمدن ابتدا علوم پایه مانند ریاضی و سپس ادبیات و معماری رشد کرده است.

در پایان جلسه نیز گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش رو به ‌منظور برگزاری همایش علوم و فنون مهندسی در فرهنگ و تمدن اسلامی ارائه شد.

167 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار