در سایه جنگ تجاری افزایش یافت

ترامپ عامل ورشکستگی روزنامه‌های آمریکا

یکشنبه 7 مرداد 1397 - 21:30
کد مطلب: 963336
ترامپ

سیاست رئیس جمهور آمریکا برای افزایش تعرفه گمرکی بر کاغذ وارداتی، باعث گران شدن کاغذ در آمریکا شده که بحران صنعت چاپ و نشر روزنامه در ایالات متحده را در پی داشته و خطر ورشکستگی و تعطیلی، روزنامه‌ها را تهدید می‌کند.

به گزارش ایسکانیوز، سیاست دولت ترامپ در رابطه با افزایش عوارض گمرکی برای واردات کاغذ، گران شدن آن در بازارهای آمریکا را در پی داشته و همین امر، منجر شده که روزنامه‌های آمریکایی از منظر مالی در وضعیت دشواری قرار بگیرند.

برخی از تحلیگران حتی ادعا کرده اند که افزایش عوارض گمرکی بر روی واردات کاغذ، نوعی تلاش غیرمستقیم برای صدمه زدن به آن گروه از روزنامه‌هایی است که رویکردی انتقادی نسبت به سیاست‌های ترامپ دارند.

خطر ورشکستگی روزنامه‌ها

روزنامه "مدیسون پرس" روزنامه‌ای محلی است که ده‌ها سال شهروندان منطقه کوچکی در «اوهایو» را در جریان اخبار و رویدادهای محلی قرار می‌داد. گران شدن کاغذ منجر به آن شده است که روزنامه نسخه چاپی خود را متوقف کند و از این پس تنها به شکل دیجیتال منتشر شود.

علت این موضوع روشن است. دولت ترامپ در سایه جنگ تجاری که به راه انداخته، از جمله برای واردات کاغذ از کانادا نیز عوارض گمرکی پیش‌بینی کرده است. همین موضوع باعث گرانی کاغذ شده است. بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، هزینه چاپ روزنامه‌ها در آمریکا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

بحران صنعت نشر

روزنامه‌ها حتی پیش از وضع عوارض گمرکی بر روی واردات کاغذ از کانادا نیز با مشکلات زیادی روبه‌ رو بودند. از جمله عدم تمایل مردم به خرید نسخه‌های چاپی روزنامه‌ها. همین موضوع باعث کاهش تیراژ بسیاری از روزنامه‌ها در آمریکا شده بود.

اکنون با افزایش بهای کاغذ، مشکلات مالی این روزنامه‌ها افزایش یافته است. «مت پکستون» که یک روزنامه منطقه ای را در ایالت «ویرجینیا» منتشر می‌کند به خبرنگار فرستنده تلویزیونی "ان‌بی‌سی" گفته است: «برخی از روزنامه‌ها مجبور شده‌اند از تعداد صفحات خود کم کنند، برخی هم تیراژ خود را کاهش داده‌اند. موضوع برای بسیاری از این روزنامه‌ها حیاتی است.»

موضوع از کجا شروع شد؟

موضوع از شکایت یک تولید کننده کاغذ در آمریکا آغاز شد. فردی که در ایالت «واشنگتن» یک کارخانه کاغذسازی دارد. او به دادگاه شکایت کرده بود که کانادا در حمایت و پشتیبانی از صنعت تولید کاغذ یارانه پرداخت می کند و همین موضوع منجر به رقابت ناعادلانه بین تولیدکنندگان کاغذ در آمریکا با تولیدکنندگان کانادایی شده است.

در ارتباط با این شکایت، دولت آمریکا بر روی واردات کاغذ از کانادا عوارض گمرکی وضع کرد. سیاستی که بر سرنوشت شاغلین و همچنین ناشران روزنامه‌ها در آمریکا تاثیری منفی بزرگی گذاشت.

178 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار