آسیب شناسی مقوله قاچاق و برطرف کردن نقاط ضعف در امر تولید

یکشنبه 14 مرداد 1397 - 13:31
کد مطلب: 964024
5

دکترمحمد احمدی بافنده معاون اقتصادی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر

دکتر محمد احمدی بافنده عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی و امور بین الملل شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر ضمن تشریح آسیب هایی که از موضوع قاچاق طی دهه های اخیر دامنگیر تولیدات داخلی شده، در خصوص ویژگی کالاهایی که در مقابل قاچاق آسیب پذیر هستند اظهار داشت: سه دسته از کالاها برای افرادی که اقدام به قاچاق می کنند دارای صرفه و توجیه است. گروه اول کالاهایی هستند که قیمت تمام شده آنها در کشور نسبت به قیمت واردات قاچاق گرانتر باشد. گروه دوم کالاهایی را شامل می شود که کیفیت بسیار پایینی دارند و گروه سوم کالاهایی که در کشور موجود نباشد یا واردات آن ممنوع بوده و یا محدودیتی برای آن وجود داشته باشد.

او با بیان اینکه موازنه قاچاق و تولید ملی به ارزش اقتصادی برمی گردد، گفت: در زمان آسیب شناسی موضوع قاچاق بایستی بررسی کرد مزیت اقتصادی ما در مقابل یک کالای قاچاق چرا نزول پیدا کرده که قاچاقچی از این فرصت استفاده کرده و آن کالا را به کشور به صورت قاچاق وارد می کند.

احمدی بافنده با تاکید بر ضرورت شناسایی و برطرف کردن نقاط ضعف در مقابل قاچاقچی و واردات کالای قاچاق، گفت: زمانی کشور ما صادرکننده کفش بود؛ اما امروز با ورود کفش های خارجی و چینی بازار کفش ما را دچار بحران کرده است. چرا ایران با وجود تولید چرم نباید بتواند کالاهایی را مشابه با کیفیت و قیمت کفش های وارداتی تولید کند که قابل رقابت با تولیدات خارجی باشد.

توجه به کیفیت و تکنولوژی

او با اشاره به این واقعیت که بایستی در کشور به کیفیت و تکنولوژی و ساختار تولید کالاها توجه بیشتری شود، خاطرنشان کرد: امروزه به دلیل افزایش گرما و بالا رفتن مصرف انرژی در کشور از مردم درخواست می شود لباس های خنک بپوشند و کمتر از کولر گازی استفاده کنند. آیا ما در پارچه یا کفشی که تولید می کنیم تمامی این ملاحظات که در ارتباط با سلامتی مصرف کننده است را مدنظر قرار می دهیم. بدون شک هر کالایی که در ایران با کیفیت مطلوب و قیمت رقابتی تولید شود با استقبال افراد مواجه خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی به فارغ التحصیلی سالانه 140 هزار مهندس درحوزه های صنعت، کشاورزی و خدمات در کشور اشاره کرد و به نبود کالاهای باکیفیت داخلی انتقاد کرد و گفت: قرار بود با ادغام وزارتخانه های صنعت و تجارت و بازرگانی موانع تولید برطرف شده و کیفیت به تولیدات برگردد و علاوه بر آن منابع ارزان قیمت برای تولیدکنندگان تامین شود. وقتی یک وزیر همه اختیارات را به لحاظ قانونی در اختیار دارد چرا نباید تولیدکننده داخلی قادر باشد با کالاهای قاچاق رقابت کند.

حمایت از تولید داخلی

احمدی بافنده در ادامه ضرورت تقویت وطن پرستی برای حمایت از تولیدات داخلی را یادآور شد و گفت: جالب است بدانید بعد از تعرفه ای که ترامپ برای کالای کانادایی گذاشت 85 درصد کانادایی ها دیگر هیچ کالای آمریکایی خریداری نکردند. ملت ایران نیز باید از چنین رفتارهای وطن پرستانه در دفاع از کالاهای داخلی الگوبرداری کند.

او با بیان اینکه قیمت پول در ایران برای تولید بالاست، خاطرنشان کرد: صنعتگر در حوزه محصولات تولیدی باید بتواند با قیمت ارزان مواد اولیه را تهیه کند که موضوعی ضروری است اما متاسفانه علی رغم پیگیری های صورت گرفته بانکهای ما به دلایل مختلف قادر نیستید با cash-flow یا جریان نقدینگی ارزان قیمت محصولات داخلی را حمایت کنند. افرادی که از چین و کشورهای دیگر اقدام به صادرات کالا می کند و پروژه ها را تامین مالی می کند مورد حمایت بانک است.

عضو هیات مدیره سرمایه گذاری کشاورزی کوثر با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در بحث تامین مالی تولیدکنندگان در ایران گفت: متاسفانه در حال حاضر دو بازار بورس و بانک حامی تولید نیستند تنها دلیل آن هم این است که مدیریت بر جریان نقدینگی در کشور توسط افرادی انجام می شود که هیچ توجهی به حوزه صنعت و تولید ندارند و اگر هم توجه دارند نمی توانند کاری از پیش نمی برند.

او ادامه داد: عامل این ضعف نیز نداشتن برنامه برای حمایت از تولید در وزارت اقتصاد است. برنامه یعنی تامین مالی ارزان قیمت که جزو الزامات است.

تقدینگی ارزان قیمت

احمدی بافنده معتقد است در صنعت و حوزه خدمات کشور نقدینگی که صرف تولید و اشتغال می شود باید ارزان قیمت دست تولیدکننده برسد، اظهار داشت: بایستی تعادلی بین سود سپرده و نرخ بهره تسهیلات وجود داشته باشد. وقتی سود سپرده بیش از 20 درصد است چه کالایی امروز از سود بالا برخوردار است که تولیدکننده بتواند تسهیلات دریافتی را با سودهای گاها 30 تا 35 درصد برگرداند.

او با تاکید بر اینکه علی رغم اینکه در سطوح جهانی در حال تحصیل و زندگی هستیم اما نمی توانیم صنعت مان را رقابتی کنیم و کالای قاچاق ارزان تر از کالای داخلی به دست مصرف کنندگان میرسد، گفت: دلیل این امر این بوده که نظام بانکی نمی تواند پول ارزان قیمت برای صنعت تامین کند و صنعتگر مجبور است با سودهای هنگفت تسهیلات دریافتی از بانک را بازگرداند.

افزایش راندمان تولید

به گفته احمدی بافنده، یکی از راهکارهای مبارزه با قاچاق افزایش راندمان تولید، حجم تولید و صادرات کالاست. تقریبا اکثر سرمایه گذاری های صورت گرفته در داخل کشور بیش از نیاز انجام شده است؛ از کالای ماکارونی به‌عنوان مواد غذایی گرفته تا صنعت سیمان و فولاد.

او افزود: منتها تمامی کارخانجات ما دارای یک بخش سرمایه گذاری هستند که پول آن را قسطی به بانک پرداخت می کنند. یک تولید دارند با 20 تا 30 درصد ظرفیت کار می کند. یک نقدینگی دارند که بسیار گران قیمت است. از تولید صورت گرفته هم گاها به نقطه سر به سر نمی رسد که بتوانند سرپا به تولید ادامه دهند. همیشه زیر نقطه سر به سر هستند و زیانده می شوند و به همین دلیل است که یکی یکی تعطیل می شوند.

معاون اقتصادی و امور بین الملل سرمایه گذاری کشاورزی کوثر معتقد است: باید بخشی از توان صنعت داخل کشور در حوزه های مختلف با تسهیلات و کمک به نقطه سر به سر و بعد به سودآوری برسد. ممکن است بازار داخل کافی نباشد در آن شرایط باید وارد بازار صادرات شوند که در آن صورت نیاز به رعایت استانداردهای جهانی وجود دارد که بدون شک کیفیت این تولیدات بالاتر از کالاهای قاچاق خواهد بود. بنابراین در توسعه صادرات یکی دیگر از ابزارهایی است که می‌توان مانع واردات کالاهای قاچاق شد.

احمدی بافنده تصریح کرد: افزایش راندمان نیروی کار هم می تواند مانع از واردات کالاهای قاچاق شود. تولیدکنندگان باید با عرق و وطن پرستی نسبت به تولید محصولات اقدام کنند چراکه معتقدم تولید ملی نیز همانند جهاد کردن است.

عملکرد ستاد مبارزه با قاچاق

به اعتقاد وی، در حوزه مبارزه با قاچاق ستاد مبارزه با قاچاق در تلاش است اما لازم است در این مسیر حمایت هایی هم از سوی مردم صورت بگیرد به این صورت که مردم به سمت کالای قاچاق نروند و تولیدکنندگان بتوانند با تولیدات با کیفیت بالا و قیمت های رقابتی جلوی واردات کالاهای قاچاق را بگیرند و از طرف دیگر بانک ها حمایت های کافی در سرمایه گذاری و تامین مالی پروژه ها را داشته باشند و همچنین توسعه صادرات در کارخانجات مورد توجه قرار بگیرد.

احمدی بافنده گفت: 21 جزیره در خلیج فارس وجود دارد که این جزیره ها می تواند اقتصاد کشور را متحول کند اما امروز در اختیار قاچاقچی ها قرار دارد زیرا سرمایه گذاری و از طرف دیگر ظرفیت اقتصادی در این مناطق ایجاد نشده است.

اثر مستقیم و غیرمستقیم قاچاق بر تولید

وی اثر مستقیم قاچاق بر تولید را تعطیلی تولید داخل دانست و گفت: طبیعی است جنس قاچاق فضای تولید داخل را اشباع می کند و فضای اشباع شده مانع از تقاضا برای محصول داخل کشور می شود. مطمئنا آثار این اتفاق بسیار وحشتناک خواهد بود. هر دلاری که در کشور ما قاچاق می شود حداقل به اندازه 3 دلار فرصت اشتغال در کشور را نابود می کند.

وی همچنین اثر غیرمستقیم قاچاق بر تولید را تشریح کرد و گفت: در این شرایط انگیزه تولید از بین می‌رود و سرمایه گذاری های جدید انجام نخواهد شد و تکنولوژی داخلی با آنچه در خارج وجود دارد به روز نمی شود.

احمدی بافنده با اظهار تاسف نسبت به توقف تولیدات محصولاتی در کشور و واردات قاچاق آن، ادامه داد: متاسفانه هیچ وقت راجع به نیاز داخل کشور و بهبود کیفیت تولید بحث نمی کنیم. سه کارخانه تولید آدامس در کشور داشتیم که تقریبا همه آنها تعطیل است و آدامس های موجود در بازار تماما قاچاق است که ارزش آن به صدها میلیون دلار می‌رسد.

احمدی بافنده تصریح کرد: در حوزه دام هم مکمل و هم ویتامین از خارج از کشور تامین می شود به دلیل اینکه در داخل کشور نهادینه نشده است. این در حالی است که ایران بعد از مصر جزو قدرتهای کشاورزی منطقه غرب آسیا محسوب می شود و در حال حاضر دو میلیون و 100 هزار تن گوشت مرغ تولید می شود. همه دام ما نیاز به ویتامین، دارو و مکمل غذایی دارد. وقتی تولید در داخل انجام نشود چاره ای جز قاچاق محصول نمی ماند.

او در پایان با تاکید بر اینکه زیرساخت بعضی محصولات در کشور وجود دارد که برای تامین آن باید به سراغ تولید رفت، خاطرنشان کرد: تولید بایستی به روز همگام با دانش فنی دنیا، قابل رقابت از لحاظ کیفیت و از نظر حجم تولید جوابگوی نیاز داخل باشد.

161 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار