نبرد با غول‌های پلاستیکی در سواحل دریای خزر

سه‌شنبه 16 مرداد 1397 - 11:15
کد مطلب: 964270
پروین فرشچی

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اختلاف نظرهای مطرح در مورد پیش بینی تراز آب دریای خزر گفت: باید با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز را برای برنامه‌های توسعه ای محور قرار دهیم.

به‌ گزارش ایسکانیوز پروین فرشچی در نشست تخصصی بررسی نوسانات تراز سطح آب دریای خزر که با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت امور خارجه، وزارت علوم، مدیران محیط زیست، سازمان شیلات و بنادر دریانوردی و ... در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شدگفت: طی سال‌های افزایش و کاهش نوسانات تراز آب دریای خزر، اثرات اجتماعی بسیاری روی منطقه داشته است.

وی تاکید کرد: باید در زمینه نوسانات تراز آب دریای خزر به یک نظر واحد برسیم تا کسانی که در زمینه توسعه دریایی خزر فعالیت دارند بتوانند با پشتیبانی علمی متفق‌القول برنامه‌ریزی‌های خود را در سواحل خزر انجام دهند.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه‌ داد: نظر علمی ‌دقیق در مورد نوسانات تراز آب دریای خزر کمک می‌کند که بدانیم توسعه در سواحل خزر باید به چه شکلی و با چه روندی پیش رود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محافظت محیط زیست در ادامه‌ گفت: بر اساس گزارش‌ها و یافته‌های مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر در فاصله زمانی ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ تراز آب دریای خزر ۴۲ سانتیمتر افزایش می‌یابد. این پیش‌بینی بر اساس داده‌های ایستگاه‌ای تراسنجی است که در همه کشورهای حاشیه خزر، نوسانات تراز را ثبت می‌کنند.

مدیریت یکپارچه دریای خزر توسط کشورهای حاشیه‌ ممکن نیست

فرشچی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان مدیریت دریای خزر به صورت یکپارچه توسط پنج کشور حاشیه خزر وجود دارد یا نه؟ گفت‌: مدیریت یکپارچه توسط کشورهای حاشیه خزرممکن نیست چون منافع کشورها متفاوت است و تنها در مسائل و منافع مشترک می‌توانیم یکپارچه عمل کنیم.

معاون محیط زیست دریایی سازمان محافظت محیط زیست پیشنهاد داد: یک کار گروه به منظور تعیین نوسانات تراز آب دریای خزر با حضور کلیه دستگاه‌های مسئول در این حوزه تشکیل شود. این کار گروه می‌تواند بازوی علمی سازمان هواشناسی در پیگیری مسائل مربوط به CASPCOM (کمیته‌ هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر) باشد.

انتقاد از سازمان هواشناسی

وی افزود: CASPCOM در منطقه در زمینه آب و هواشناسی دریای خزر فعال است و در حال‌ حاضر نیز سازمان هواشناسی نماینده ایران در این کمیته‌ به حساب می‌آید که متاسفانه نتوانسته است این مسئولیت را به خوبی انجام دهد چون سازمان هواشناسی صرفا روی بحث هواشناسی تمرکز دارد، در حالی که باید بین مسائل مربوط به هیدرولوژی و سایر بخش ها همگامی ایجاد شود بنابراین کار گروه تعیین نوسانات تراز آب دریای خزر می‌تواند بازوی علمی قوی برای CASPCOM باشد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: قوانین مربوط به حریم و بستر دریای خزر و اصول و ضوابط مربوط به محدثات دریایی نیاز به بازنگری و بازبینی دارند و می‌توانیم با توافق نمایندگان همه دستگاه‌های مسئول در حوزه دریای خزر این موضوع را به عنوان یک پیشنهاد مطرح کنیم تا در دستگاه قانونگذاری کشور پیگیری شود.

وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانکاله نگران کننده است

فرشچی با اشاره به وضعیت خلیج گرگان و تالاب میانکاله گفت‌: وضعیت این منطقه چه در صورت افزایش و چه در صورت کاهش تراز آب دریای خزر نگران کننده است و باید تصمیمات ‌دقیقی برای احیای خلیج گرگان و تالاب میانکاله، بگیریم.

اختلاف نظر در مورد تراز آب دریای خزر

وی با اشاره به اختلاف نظر موجود در مورد تراز آب دریای خزر گفت: برخی معتقد به افزایش ۴۲ سانتیمتر تراز آب دریای خزر تا سال ۲۰۲۰ هستند اما بر اساس اظهار نظر دیگری تراز آب دریای خزر در سال‌های آینده کاهش می‌یابد.

فرشچی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های کوتاه مدت برای تراز آب دریای خزر نمی‌توان برنامه‌ریزی های ۱۰ ساله انجام داد و امور توسعه‌ای بلند مدت را پیگیری کرد اما می‌توانیم با توجه به آمارهای گذشته حداقل و حداکثر تراز آب دریای خزر را محاسبه کنیم. در چنین مواقعی می‌توان با تعریف سناریوهای مختلف تصمیمات لازم را در مورد امور توسعه‌ای کشور گرفت و برای توسعه برنامه‌ریزی کرد.

نبرد با غول‌های پلاستیکی در سواحل دریای خزر

معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست با اشاره به این که به مناسبت روز ملی «دریای خزر» سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط برنامه‌های را در نظر گرفته‌اندگفت: در ۲۵ مرداد ماه طرح «نبرد با غول پلاستیکی در سواحل خزر» اجرایی خواهد شد و نتیجه‌ این کار در بابلسر مازندران در ۲۵ مرداد ماه نمود پیدا می‌کند.

فرشچی در مورد این طرح گفت: از امروز (16 مرداد) تا ۲۵ مرداد ماه در استان مازندران پایلوت مربوط به جمع‌آوری زباله‌های پلاستیکی شروع می‌شود و شهروندان می‌توانند با تحویل دادن پلاستیک یک ژتون دریافت کنند و در نهایت قرعه‌کشی در بین شرکت کنندگان صورت می‌گیرد.

وی در پایان افزود: هدف از طرح «نبرد غول پلاستیکی» این است که ابتدا بحث تفکیک از مبدا را برای شهروندان جا بیندازیم و بدانیم که زباله‌های پلاستیکی چه بلایی بر سر طبیعت می آورد. پلاستیک‌های جمع‌آوری شده در روز آخر در یک نقطه جمع آوری شده و به بازیافت تحویل داده می‌شود. بیشترین زباله پلاستیکی از طرف ایران وارد دریای خزر می‌شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار