صرفه جویی 400 میلیون دلاری در نیروگاه فرودسی/ افزایش راندمان در صورت تزریق نقدینگی10 میلیاردتومانی

شنبه 20 مرداد 1397 - 12:19
کد مطلب: 964675
1

مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد گفت: در صورت تزریق نقدینگی ماهیانه 10میلیارد تومان ، امکان افزایش راندمان بسیار زیاد فعالیت های اجرایی، ورود به سایت پیمانکاران نصب در جزایر مختلف، فعال شدن قراردادهای منعقد شده در بخش تامین تجهیزات (تجهیزات جانبی) و همچنین پرداخت مطالبات به تامین کنندگان تجهیزات جانبی برای ارسال مابقی تجهیزات وجود دارد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، قاسمی مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد در حاشیه بازدید خبرنگاران از نیروگاه گفت: گروه مپنا از سال 71، 100 پروژه را به ارزش 30 میلیارد یورو به عنوان ابر پروژه ثبت کرد و 41 شرکت زیرمجموعه دارد که علاوه بر آن 60 محصول گوناگون و 85 نوع خدمات ارائه می دهد. به طوری که اکنون 50 درصد ظرفیت منصوبه برق در سطح کشور مربوط به مپنا است.

او با بیان اینکه بخش گاز نیروگاه در حال بهره برداری است ، گفت: در سیکل ترکیبی اجرای 3 واحد بخار را داریم که مکمل واحدهای گازی بوده و چرخه سیکل را کامل می کنند. با اجرای سیکل ترکیبی 50 درصد به ظرفیت تولیدی فاز یک نیروگاه اضافه خواهیم کرد و راندمان از 33 به 50 درصد می رسد، یعنی 1.1 میلییارد متر مکعب گاز معادل 1.1 میلیارد لیتر گازوئیل است که ارزش 400 میلیون دلار دارد کاهش مصرف خواهیم داشت.

قاسمی کاهش درجه حرارت خروجی گاز اگزوز از 520 درجه به 120 درجه در جهت کاهش آلایندگی محیط زیست را از دیگر اقدامات اجرا شده در این پروژه نیروگاهی ذکر کرد.

او افزود: در حال حاضر 500 نفر اشتغالزیی مستقیم در پروژه داریم و بیش از 95 درصد تجهیزات نیروگاه نیز ساخت داخل است.

مدیر پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد گفت: در کل برای واحد 166 مگاواتی به ازای هر ساعت تولید برق 40 هزار متر مکعب گاز یا 40 هزار لیتر گازوئیل مصرف می شود که در سال حدود 2.1 میلیارد متر مکعب گاز و یا 2.1 میلیارد لیتر گازوئیل می شود.

او هزینه پروژه را 420 میلیون یورو عنوان کرد و ادامه داد: بخش گازی نیروگاه فردوسی با ظرفیت تولید 996 مگاوات به ازای هر ساعت حدود 240 هزار متر مکعب گاز مصرف می کند.

قاسمی با بیان اینکه در حال حاضر پروژه 47 درصد پیشرفت دارد، اظهار داشت: انتظار این بود که 86 درصد پیشرفت رسیده باشیم اما به خاطر مسائل نقدینگی عقب افتاده‌ایم.

حسین آبادی مدیر تعمیرات پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد نیز با بیان اینکه واحد 954 مگاوات گازی نیروگاه از سال 87 در حال بهره برداری است، اظهار داشت: مهم‌ترین پست برق 400 کیلوولت شمال شرق کشور پست فردوسی مشهد است.

او افزود: انرژی خالص تولیدی نیروگاه در سال 93، 2.4 میلیارد کیلووات ساعت، در سال 94، 2.2 میلیارد کیلووات ساعت، سال 95، 2.1 میلیارد کیلو وات ساعت و در سال 96، 3.1 میلیارد کیلو وات ساعت بوده است. مجموعا در 4 سال گذشته 10 میلیارد کیلو وات ساعت انرژی خالص نیروگاه بوده است و وقتی نیروگاه به سیکل ترکیبی تبدیل شود راندمان به 50 درصد قابل افزایش است.

حسین آبادی با بیان اینکه آمادگی تولید نیروگاه در سال گذشته 97.87 درصد بوده است، گفت: راندمان نیروگاه های گازی 34.7 درصد است که متناسب با کرکرد این رقم کاهش پیدا می‌کند. گارانتی قراردادی ما 33.97 درصد با سوخت گاز و با سوخت گازوئیل 33.58 درصد است که متناسب مگاوات مصرف سوخت حدود یک میلیون لیتر گازوئیل و یا معادل یک میلیون متر مکعب گاز طی یک شبانه روز است.

او با بیان اینکه ظرفیت نامی نیروگاه کلاس E برای هر واحد 159 مگاوات است، تصریح کرد: راندمان نیروگاه های زمینس در جهان 34.7 درصد است اما مپنا با UPGRADE کردن از ظرفیت 159 به 185 مگاوات رسانده یعنی علاوه بر افزایش ظرفیت واحدهای گازی، راندمان از 34 درصد طراحی اولیه به 36.4 درصد رسیده است.در عین حال سطح آلایندگی و دی اکسید کربن هم 5 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است؛ میزان مصرف سوخت فسیلی در یک نیروگاه سیکل ترکیبی برای یک واحد گازی 160مگاواتی به ازای هر ساعت تولید برق حدود 40000مترمکعب گاز یا 40000لیتر گازوئیل مصرف می گردد. (مقادیر مذکور در سال برای شش واحد گازی به حدود 2.1میلیارد متر مکعب گاز یا 2.1میلیارد لیتر گازوئیل خواهد رسید.) بنابراین با اضافه شدن 3واحد بخار به ظرفیت نامی 480مگاوات، نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی قادر خواهد بود با افزایش 50درصدی ظرفیت تولید و بدون اضافه شدن مصرف سوخت در هر ساعت 1434مگاوات برق تولید کند.

می توان در معرفی پروژه گفت: احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشتمل بر 3 واحد توربین- ژنراتور بخار به ظرفیت 3*160مگاوات )جمعاً به ظرفیت 480مگاوات(، شش دستگاه دیگ بخار بازیاب حرارت، سه دستگاه ترانس 400کیلوولت، سیستم خنک کن از نوع ACCو پست 400کیلوولت به مبلغ پروژه 402میلیون یورو است.

همچنین می توان به عمده موانع و مشکلات این پروژه اشاره کرد و گفت: که کلیه تجهیزات اصلی پروژه بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی (توربین، ژنراتور، بویلر بازیاب حرارت و..) – بیش از %60از هزینه سرمایه گذاری پروژه - توسط گروه مپنا تولید شده و به سایت ارسال شده است. با توجه به اینکه نقدینگی مورد نیاز پروژه از منابع داخلی تامین می شود و از طرفی با توجه به عدم پرداخت مطالبات فروش برق (فروش برق بخش گازی نیروگاه) از سوی شرکت مدیریت شبکه، به ویژه طی شش ماه گذشته، امکان فعالیت های ساختمانی و نصب تجهیزات در کلیه جبهه های کاری میسر نیست. لذا تلاش شده است با این نقدینگی محدود حداقل فعالیت های ساختمانی و نصب بویلرها تا حد امکان متوقف نشود، اما با این میزان تزریق نقدینگی نه تنها پیشرفت فعالیت های مذکور به کندی انجام خواهد شد بلکه امکان پرداخت صورت وضعیت های تامین کنندگان تجهیزات جانبی (تجهیزات جانبی مانند تصفیه خانه، سیستم هوای فشرده، بولر کمکی، تجهیزات پست و...) میسر نیست، که این امر موجب می شود در بخش تامین تجهیزات جانبی و در نهایت به بهره برداری رسیدن واحد تاخیرات چشمگیری به وجود آید.

در صورت تزریق نقدینگی ماهیانه 10میلیارد تومان ، امکان افزایش راندمان بسیار زیاد فعالیت های اجرایی، ورود به سایت پیمانکاران نصب در جزایر مختلف، فعال شدن قراردادهای منعقد شده در بخش تامین تجهیزات (تجهیزات جانبی) و همچنین پرداخت مطالبات به تامین کنندگان تجهیزات جانبی برای ارسال مابقی تجهیزات وجود دارد.

او تاکید کرد: در صورت شروع پرداخت این میزان نقدینگی به صورت ماهانه از ماه جاری، امکان سنکرون واحد اول در خرداد ماه 98 وجود دارد. بدیهی است در صورت تاخیر در پرداخت ها ، امکان سنکرون قبل از پیک سال 98نیز میسر نخواهد بود.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار