در گفت‌وگو با ایسکانیوز؛

در انرژی تجدیدپذیر عقب هستیم/ باید اعتماد را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرد

یکشنبه 11 شهریور 1397 - 11:23
کد مطلب: 964897
پیام باقری سندیکای برق

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر سهم تجدیذیرها در مجموع تولید برق کشور، منهای نیروگاه برق آبی، خورشیدی و... کمتر از یک درصد است، گفت: بایستی متناسب با برنامه ششم توسعه سالی هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر وارد مدار کنیم به گونه ای که تا پایان برنامه ششم توسعه( بعد از 5 سال) حداقل 5 هزار مگاوات سهم تولید برق کشور از محل تجدیدپذیر باشد.

پیام باقری رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، در خصوص بحث انرژی تجدیدپذیر و انرژی سلول‌های خورشیدی گفت: کشور ما در حوزه انرژی تجدیدپذیر به طور کلی متناسب با برنامه توسعه‌ای و اسناد بالادستی جلو نرفته و براساس برنامه تدوین شده عقب مانده است بنابراین بایستی در این عرصه تلاش بیشتری صورت گیرد.

او با تاکید بر اینکه ایران در عرصه تولید انرژی تجدیدپذیر ظرفیت های بسیار بالایی دارد، گفت: ایران به لحاظ شرایط اقلیمی و آب و هوایی و مطالعه اطلس خورشیدی قابلیت و پتانسیل بیشتری در این بخش دارد؛ چرا که بیش از 300روز در سال از انرژی خورشید بهره مند هستیم که می‌توان آن را به برق تبدیل کرد.

باقری با اشاره به اینکه از لحاظ فنی بیش از 60 هزار مگاوات می‌توانیم از طریق نیروگاه خورشیدی وارد مدار کنیم، اظهار کرد: اما در حال حاضر سهم تجدیذیرها در مجموع تولید برق کشور، منهای نیروگاه برق آبی، خورشیدی و غیره سهمش از کل میزان تولید برق کشور کمتر از یک درصد است در صورتی که بایستی متناسب با برنامه ششم توسعه سالی هزار مگاوات انرژی تجدیدپذیر وارد مدار کنیم به گونه ای که تا پایان برنامه ششم توسعه( بعد از 5 سال) حداقل 5 هزار مگاوات سهم تولید برق کشور از محل تجدیدپذیر باشد. متاسفانه در این راستا طبق برنامه تدوین شده عقب هستیم.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران، در پاسخ به این سوال که چقدر در این عرصه موفق عمل کردیم؟ اظهار داشت: با توجه به اینکه در حوزه انرژی تجدیدپذیر ما نوپا هستیم به طوری که در این خصوص برخی از شرکت‌ها موفق شدند قسمتی از تجهیزات را در داخل کشور تولید کنند. به عنوان نمونه در تولید باتری و اینورتر توفیقاتی حاصل شده است. هرچند که در این حوزه وابستگی هایی داریم.

او با تاکید براینکه در بخش سلول‌های خورشیدی فعالیتهای جسته و گریخته در کشور صورت گرفته است، گفت: به طور جد نمی توانیم این امر مهم را تایید کنیم؛ چرا که با وجود ساخت و تولید انبوه سلو‌ل‌های خورشیدی عمدتا در حال حاضر وارد کننده هستیم و بیشتر تجهیزات در داخل کشور مونتاژ کاری می‌شود.

باقری خاطرنشان کرد: در بخش تامین تجهیزات نیروگاه خورشیدی و بومی سازی هنوز جای کار فراوانی وجود دارد تا شرکت‌های ایرانی بتوانند وارد این فضا شوند. او با بیان اینکه انرژی تجدیدپذیر به ویژه انرژی خورشیدی جذابیت‌های فروانی برای سرمایه گذاران دارد، گفت: به لحاظ توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاران تمایل زیادی برای فعالیت در این بخش دارند و امروزه با توجه به قیمت هایی که وزارت نیرو برای خرید برق حاصل از انرژی های تجدید پذیر ابلاغ کرده؛ این جذابیت برای سرمایه‌گذاران دو چندان شده است.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران، در پاسخ به این سوال که آیا با اعمال تحریم‌های جدید در این صنعت مشکل خواهیم داشت؟ افزود: متاسفانه در تامین بخشی از قطعات و انتقال تکنولوژی و مواد اولیه با مشکل مواجه خواهیم شد. بنابراین اگر تحریم ها مانع از ورود کالای خارجی به کشور شود؛ اکثر بخش‌های تولیدی با مشکل روبه رو خواهند شد.‌

او انعقاد نوع قرارداد با سرمایه گذار خارجی، تملک زمین برای سرمایه گذاران و نیز نوسانات نرخ ارز در کشور را از جمله موانع سرراه سرمایه‌گذاران عنوان کرد و گفت: که این موضوعات ابهامات زیادی را برای سرمایه گذار به وجود آورده است.

باقری افزود: اطمینانی که بایستی سرمایه گذار به آیین نامه و بخشنامه ها داشته باشد وجود ندارد؛ چرا که بخشی از منابع برای تولید انرژی تجدیدپذیرها از محل قانون حمایت از صنعت برق و نیز از محل عوارض قبوض برق تامین می‌شد که متاسفانه این هزینه پرداخت نشد.

او با تاکید براینکه در سال گذشته حدود 1200میلیارد تومان از محل قبوض برق جمع‌آوری شده بود ولی این در اختیار ساتبا برای پرداخت صورت وضعیت سرمایه گذاران و صاحبان نیروگاه‌ها اختصاص داده نشد و صرف هزینه جاری امور دولت شد. این موضوع بی اعتمادی را در بین سرمایه گذاران ایجاد کرد و خیلی از سرمایه گذاران در مرحله انجام تشریفات سرمایه گذاری بودند زمانی که با این موضوع روبهرو شدند از ادامه سرمایه گذاری در بخش انرژی تجدیدپذیر منصرف شدند.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار