تفاوت چهار هزار برابری قیمت یک‌مترمکعب آب معدنی و آب شرب شبکه/گرانی برق پرمصرف‎ها قطعی است

چهارشنبه 7 شهریور 1397 - 09:33
کد مطلب: 967083
اردکانیان

وزیر نیرو گفت: طی هفته دولت به بهانه‌های مختلف در میان مردم نقاط مختلف پایتخت حضور پیدا کردم که برخی از آن‌ها از قیمت بالای آب منازل خود گلایه‌مند بودند. این گلایه در حالی است که در حال حاضر یک مترمکعب و یا به تعبیری هزار لیتر آب معدنی به قیمت دو میلیون تومان به فروش می‌رسد ولی یک مترمکعب آب شرب با کیفیت داخل منازل به قیمت پانصد تومان به مشترکان فروخته می‌شود و این گواه اختلاف چهار هزار برابری قیمت این دو محصول است.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، رضا اردکانیان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با تاکید بر اینکه عمده مردم در پیک تابستان سال جاری نمره قبولی گرفته‌اند، عنوان کرد: امسال یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما کمبود تولید برق به دلیل کمبود بارش‌ها بود و افزایش دما را نیز باید با آن اضافه کنیم. در همین شهر تهران حدود 46 روز دمای بالاتر از سال گذشته‌ داشتیم، با این واقعیت که هر یک درجه افزایش دما در کشور حدود هزار و 500 مگاوات به توان مورد نیاز اضافه می‌کند.

او با اشاره به اینکه در سال آبی جاری خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر را تجربه کرده‌ایم، گفت: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با سال گذشته 28 درصد کاهش داشته است که این رقم در استانی همچون خوزستان که اصلی‌ترین منابع برقابی کشور در این منطقه واقع شده است، حدود 48 درصد نسبت به سال گذشته افت نزولات جوی داشته است و این اعداد و ارقام در استان‌های مثل سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان کاهشی بین 70 تا 80 درصد بود.

اردکانیان با بیان اینکه در تابستان سال جاری شاهد همکاری همگانی در مواجهه با واقعیت خشکسالی و افزایش دمای امسال بوده‎‌ایم، تصریح کرد: استانی مثل خوزستان با دمای بالای 50 درجه شاگرد اول مدیریت مصرف در پیک مصرف برق تابستان امسال بوده است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه مدیریت مصرف را ابتدا از خود دولت شروع کرده‌ایم، بیان کرد: تغییر ساعات کار ادارات نقش به سزایی در کاهش مصرف انرژی داشته است و کنترل سیستم‌های سرمایشی نیز یکی دیگر از برنامه‌های اصلی ما برای مدیریت مصرف برق در تابستان سال 97 بوده است.

او خاطرنشان کرد: 21 هزار مگاوات از پیک تابستان امسال مربوط به سیستم‌های سرمایشی بوده است که بیش از چهار هزار مگاوات از این رقم نیز مربوط به سیستم‌های سرمایشی ادارات دولتی است.

اردکانیان اضافه کرد: همکاری مردم موجب شده است تا در تابستان سال جاری بیش از دو هزار مگاوات صرفه جویی در مصرف برق داشته باشیم که برای ساخت این میزان نیروگاه باید 2.5 میلیون یورو سرمایه گذاری صورت بگیرد.

وزیر نیرو ادامه داد: ما باید بتوانیم مصرف خود را در حدی که مقدور هست مدیریت کنیم. پیش‌بینی ما برای تابستان امسال رشد 5.3 درصدی مصرف برق نسبت به سال گذشته بود؛ ولی این رقم با همکاری مردم به حدود 2.9 درصد رسید.

او افزود: ساختمان‌ها آنگونه که باید طراحی نشده است و ما در منازلی زندگی می‌کنیم که انرژی بر هستند و مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش بالاست.

اردکانیان از طراحی "برنامه 098" برای تابستان سال آینده خبر داد و اظهار کرد: درصددیم با این طرح و کمپین‌های مربوطه بتوانیم در تابستان سال آینده میزان خاموشی‌های برق را به رقم صفر برسانیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در هیچ یک از شب‌های تابستان سال جاری خاموشی نداشته‌ایم، عنوان کرد: در چند سال اخیر پیک بار از شب به روز منتقل شده است و این روند حاکی از حرکت به سمت مصرف صحیح است و روند استفاده از وسایل پرمصرف برق در منازل کنترل شده است.

او با بیان اینکه برای تابستان سال آینده برنامه مفصلی را برای بخش آب و برق طراحی کرده‌ایم، گفت: دربخش آب و برق بنا را بر این گذاشته‌ایم که سال آبی آینده از حیث وضعیت بارش همچون سال قبل باشد، لذا در بخش آب شرب که اولویت اصلی ماست پیش بینی‌های لازم را کرده ایم که چه طرح‌ها و منابعی مورد نیاز ماست.

اردکانیان استفاده از آب شیرین کن‌ها را یکی از برنامه‌های جدی وزارت نیرو برشمرد و افرود: این وزارتخانه دست اندرکار تدوین یک طرح بلندمدت با کمک سازمان برنامه و بودجه و حمایت مجلس است که در نواری با عمق 100 کیلومتر در جنوب کشور، بخش زیادی از منابع آب شرب و بهداشت جمعیت ساکن این مناطق متکی به ظرفیت آب شیرین کن‌ها باشد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه بیش از 60 درصد نیروگاه‌های ما به بخش خصوصی واگذار شده است، تصریح کرد: صنعت برق نیازمند آن است که تجهیزات خود را به هنگام و با ارز مناسب فراهم کند تا وقفه‌ای در نگهداری نیروگاه‌های موجود، استفاده از آن‌ها و همچنین ساخت و تکمیل نیروگاه‌های در دست ساخت ایجاد نشود.

او یادآور شد: از اسفندماه سال گذشته که کارگروه ملی سازگاری با کم آبی شکل گرفته است درصددیم فعالیت‌های دستگاه‌های مختلف در مورد آمایش سرزمین را ملاک قرار دهیم و به سمتی برویم که برای هر استان یک طرح آمایش آب محور داشته باشیم و تمامی ذینفعان در نهایی کردن این طرح دخالت داشته باشند تا ضمانت اجرای آن به میزان کافی باشد و توسعه استان‌ها نیز با توجه به این آمایش صورت بگیرد.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود وزارت نیرو را جزو بدهکاران معتبر کشور دانست و گفت: تا پایان سال 96 حدود 14 هزار میلیارد تومان به تولیدکنندگان برق نیروگاه‌های بخش خصوصی بدهی داشته‌ایم که همچنان بر این اضافه می‌شود و حدود 11 هزار میلیارد تومان نیز مربوط به بدهی بانکی شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نیرو است که باید به این رقم حدود 6 هزار میلیارد تومان بدهی به پیمانکاران، مشاوران و تامین کنندگان تجیهزات را نیز اضافه کنیم. ولی ما از سوی مقابل 29 هزار میلیارد تومان از دولت بابت ما به التفاوت قیمت‌های تکلیفی طلب داریم.

تفاوت چهار هزار برابری قیمت یک‌مترمکعب آب معدنی و آب شرب شبکه

وزیر نیرو یادآور شد: در طی هفته دولت به بهانه‌های مختلف در میان مردم نقاط مختلف پایتخت حضور پیدا کردم که برخی از آن‌ها از قیمت بالای آب منازل خود گلایه‌مند بودند. این گلایه در حالی است که در حال حاضر یک مترمکعب و یا به تعبیری هزار لیتر آب معدنی به قیمت دو میلیون تومان به فروش می‌رسد ولی یک مترمکعب آب شرب با کیفیت داخل منازل به قیمت پانصد تومان به مشترکان فروخته می‌شود و این گواه اختلاف چهار هزار برابری قیمت این دو محصول است.

طرحی برای تبدیل بدمصرف‌ها به مشترک خوش‌مصرف

وزیر نیرو به دسته‌بندی مصرف کنندگان آب و برق و برنامه‌های وزارت نیرو برای کنترل مصرف اشاره داشت و عنوان کرد: سه دسته مصرف کننده داریم که یک دسته آن گروه وسیع جامعه به نام خوش مصرف ها هستند که الگوی مصرف را رعایت می کنند و دسته دوم بخش دیگری از جامعه است که می‌توان آنها را کم مصرف نامید، چرا که از الگوی مصرف هم کمتر مصرف می کنند.

او افزود: دسته سوم که بسیار گروه کوچکی هستند، بدمصرف ها می باشند که برای این دسته برنامه ای پیش بینی شده و در نوبت تصویب طرح در هیات وزیران است تا با اجرای این برنامه بدمصرف ها هم به خوش مصرف ها بپیوندند.
اردکانیان اضافه کرد: یکی از برنامه های اصلی ما در سال پیش رو احداث نیروگاه مجازی است که بتوانیم از کمک مردم در کاهش مصرف بهره ببریم.

وزیر نیرو در ادامه از حس تعلق به وطن به عنوان اصلی ترین کالای ایرانی یاد کرد و بیان داشت: این کالا جزو ارزنده ترین کالاهای ما است که باعث می شود مردم حس تعلق خاطر به کشور داشته باشند و این حس پیش نیاز اولیه دارد که می توان آن را اتحاد بین مردم و کارگزاران اجرایی دولت نام برد.

او با بیان اینکه حدود 130 میلیون شیر آب نصب شده در کشور داریم، تصریح کرد: از این تعداد فقط 5 درصد مجهز به لوازم کاهنده است که اگر تعداد آن افزایش پیدا کند و در بخش برق هم سرمایه‌گذاری کنیم نتایج خوبی پدید خواهد آمد.

برنامه مفصلی برای پیک ۹۸ داریم

وزیر نیرو گفت: برای پیک سال 98 برنامه مفصلی تدارک دیده ایم و در این راستا تک تک واحدهای تولیدی خود را برای قرار گرفتن در مدار برق مشخص کردیم و استان به استان نیاز تولید برق آنها معلوم شده که جمعا می توان گفت بایستی سال آینده 61 هزار مگاوات تولید برق داشته باشیم.

اردکانیان درباره صادرات برق گفت: حرکت رو به جلویی در این زمینه داریم و با تمام همسایگان ارتباط الکترونیکی جهت تبادل انرژی برقرار کرده‌ایم و سعی خواهیم کرد از طریق همسایگان خارجی به شبکه روسیه و اروپا متصل شویم تا برق پایدارتری را دریافت کنیم.

او با اشاره به نیروگاه های تجدیدپذیر، گفت: در همین هفته دولت، 11 نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 155 مگاوات به بهره برداری رسید و در برنامه وزارت نیرو است که در زمینه افزایش نیروگاه های تجدیدپذیر با کمک بخش خصوصی اقدامات خوبی را انجام دهیم.

وزیر نیرو در انتها گفت: ظرفیت فعلی تولید برق ما حدود 53 هزار مگاوات است که باید تا سال آینده 8 هزار مگاوات دیگر به تولید اضافه شود و در این راستا 25 پروژه تعریف شده که 3 هزار مگاوات آن متعلق به نیروگاه مجازی خواهد بود و از مدیریت مصرف درست شکل می گیرد.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار