سیری در روزنامه های عرب زبان

چهارشنبه 14 شهریور 1397 - 05:45
کد مطلب: 967922
عرب

روزنامه های عرب زبان، روز گذشته در شماره های منتشره خود به بررسی مسائل مهم منطقه ای و بین المللی پرداخته اند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، روزنامه «الایام» فلسطین در مقاله ای به قلم «هوس افراط گرایی یهودی» به قلم «رجب ابوسریه» برگزاری جشن اخیر یهودی ها در جنوب مسجدالاقصی را در راستای افراط گرایی سیری ناپذیر اسرائیل می داند؛ به گونه ای که این افراط گرایی سبب طرح دولت ملی یهود شده است. نویسنده در این زمینه می نویسد: « با برگزاری جشن یهودی سازی تحت عنوان «گروه‌های معابد» در منطقه امویه (در جنوب مسجد الاقصی) توطئه یهودی - اسرائیلی علیه مسلمانان و فلسطینی ها به بالاترین درجه خود رسیده است و هیچ شکی هم وجود ندارد که تاکنون سرعت افراطی گری و آمادگی برای اجرای آن در نزد یهودی های اسرائیل، چه مذهبی ها و چه شهروندان از زمان اعلان قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ، به شکل تصاعدی افزایش پیدا کرده است. در همین زمینه، کنیست، قانون تبعیض نژادی دولت ملی یهود را اعلام کرد که سبب رویارویی اسرائیل با بازگشت مسالمت آمیز فلسطینی‌ها با نوار غزه ای شد که یازده سال در محاصره قرار داشت و اسرائیل برای جلوگیری از گسترش راهپیمایی بازگشت به طور مستقیم تاکنون دویست فلسطینی را شهید و بیست هزار نفر را مجروح کرده که در میان آنان از امدادگران هلال احمر تا روزنامه نگاران حضور دارند.»

«حسین باکر» در روزنامه «العرب» چاپ قطر مقاله ای را با عنوان «آیا چین ایران را از تحریم های آمریکا نجات خواهد داد؟» به رشته تحریر در آورده است و در آن به این نکته می پردازد که در نبرد تحریمی میان ایران و آمریکا با یکدیگر، شرکایی مانند چین و روسیه به کمک ایران آمده و این کشور را نجات می دهند. وی به چین پرداخته و اعتقاد دارد که چین به کمک ایران خواهد آمد. باکر در همین زمینه می نویسد: «با نزدیک شدن به پایان مهلت اختصاص داده شده به ایران برای تحمیل شدیدتر دور دوم تحریم ها در نوامبر آینده، مواضع کشورهای کمک کننده به آمریکا یا ایران آشکار تر شده است. تاثیرهای منفی تحریم‌ها نیز بر ایران در دو سطح منطقه ای و داخلی بیش از پیش روشن است. البته طبیعی است که نظام ایران نیز در مواجهه با این سیاست آمریکا گزینه هایی پیش رو دارد. در مساله تحریم، مهمترین شرکای ایران چین و روسیه هستند اما سوالی که در همین زمینه مطرح می شود این است که آیا چین می تواند ایران را از تحریم های آمریکا نجات دهد. در این خصوص باید گفت، شکی وجود ندارد که چین تلاش می کند تا از تحریم های آمریکا علیه ایران برای دستیابی به نفت ارزان تر و عمیقتر کردن نفوذ اقتصادی خود و قبول برخی از طرح هایی که شرکت های اروپایی آن ها را ترک کردند، نهایت استفاده و بهره برداری را انجام دهد.»

روزنامه «المستقبل» لبنان در مقاله ای با عنوان «ابهام در سیاست های آمریکا سبب قویتر شدن نفوذ ایران و روسیه در منطقه می شود» به قلم «ثریا شاهین» به مساله نامشخص شدن سیاست های منطقه ای آمریکا پرداخته و آن را سبب قویتر شدن نفوذ ایران و روسیه می داند. نویسنده می نویسد: « برخی از منابع اعتقاد دارند که آمریکا در خاورمیانه در زمینه سیاست خارجی راهبرد آشکاری ندارد. این راهبرد های نامشخص در خصوص ایران و وضعیت لبنان آشکارتر است اما در خصوص ایران آنچه که باید به آن توجه کرد تفاوت در نگرش و رویکرد مبهم و پیچیده ترامپ می باشد که گاهی بیان می کند که می خواهد با ایران گفت وگو نماید و از سوی دیگر اعلام می کند که درصدد آن است تا با تشدید تحریم ها وضعیت اقتصادی ایران را در هم بریزد. این احتمال وجود دارد که علت اصلی اغراق ترامپ در تحمیل تحریم ها علیه ایران این باشد که می خواهد ایران را به پای میز مذاکره بکشاند اما نکته قابل ذکر آن است که تردید ترامپ در اتخاذ تصمیم هایش سبب می گردد تا روسیه از آن برای گسترش نفوذش در منطقه استفاده نماید. مسئولان زیادی از سوی ترامپ در امنیت ملی و وزارت امور خارجه از سوی ترامپ برکنار شدند که تاکنون برای آن‌ها جایگزینی مشخص نشده و همین مساله موجبات ابهام و سردرگمی سیاست خارجی آمریکا را فراهم کرده است.»

روزنامه «الحیات» عربستان هم در مقاله ای با عنوان «نبرد ادلب سبب تحرک درگیری میان کشورها برای سهم خواهی گردید» به قلم «جورج سمعان» نبرد پیش روی ادلب را بیش از آن که یک نبرد میدانی بداند یک نبرد برای سهم خواهی بیشتر میان کشورها و گروه‌ها به حساب می آورد. این روزنامه اشاره دارد: «نبرد ادلب اشتهای همه کسانی را که برای سوریه نقشه کشیده اند باز کرد. قبل از این که این نبرد به صورت میدانی گسترش پیدا کند، برای سهم خواهی گشوده شده و مرحله جدیدی را در بحران سوریه به وجود آورد. در این میان، همه به دنبال آن هستند تا میزان سهم نهایی نفوذ شان را به دست آورده و به طور آشکار منافع خود را تعریف نمایند. این احتمال هم وجود دارد که در این سهم خواهی هر طرفی برای طرف دیگر مانع ایجاد نماید. از این رو، در روزهای اخیر مواضع نظامی و سیاسی بسیاری از هر سو ابراز شد که برخی از آن‌ها نیز مانند موضع آمریکا، با ابهاماتی همراه بوده است.»

انتهای پیام/

178 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار