می دانید کدام بیمارستان‌ها، خون بندناف جمع‌آوری می‌کنند؟

چهارشنبه 14 شهریور 1397 - 08:59
کد مطلب: 967978
بانک خون بند ناف

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: حدود ۴۰۰۰ خون بندناف در بانک خون بندناف ملی ایران ذخیره شده و در حال حاضر در چهار واحد بیمارستانی خون بندناف جمع‌آوری می‌شود.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از ایسنا دکتر بشیر حاجی بیگی درباره بانک خون بندناف ملی ایران، گفت: بانک عمومی خون بندناف سازمان انتقال خون با عنوان بانک خون بندناف ملی ایران در سال ۸۹ راه‌اندازی شد. باید توجه کرد که خون بندناف حاوی تعداد زیادی از سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که توانایی تکثیر و تمایز به رده‌های خونی را داشته و معمولا بعد از زایمان دور ریخته می‌شود. این در حالیست که امروزه درمان بسیاری از بیماران مبتلا به انواع بدخیمی‌ها و نارسایی‌های سیستم خونساز، وابسته به پیوند همین سلول‌های بنیادی خون ساز است.

تعداد واحدهای خون بند ناف جمع‌آوری شده ۱۴ هزار و ۷۵ واحد است که حدود ۴۰۰۰ واحدش خون بند ناف پردازش و ذخیره شده است

حاجی بیگی با بیان اینکه از زمان تاسیس بانک خون بند ناف تا کنون بیش از ۴۰۰۰ خون بندناف با کیفیت بالا و استانداردهای لازم به صورت کاملا مکانیزه پردازش و ذخیره شده است، ادامه داد: اولین پیوند از بانک خون بند ناف ملی ایران در سال ۱۳۹۱ و در بیمارستان شریعتی انجام شد و تا کنون ۱۵ مورد پیوند با استفاده از این سلول‌های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است.

اولین پیوند از بانک خون بند ناف ملی ایران در سال ۱۳۹۱ و در بیمارستان شریعتی انجام شد و تا کنون ۱۵ مورد پیوند با استفاده از این سلول‌های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است


حاجی بیگی افزود: البته از آنجایی که تامین نیاز تمامی بیماران مستلزم وجود تعداد زیادی از واحدهای خون بندناف است، باید فعالیت‌های خون بند ناف عمومی توسعه یابد و با افزایش ذخایر این بانک، ضمن تقویت و غنی‌سازی این مرکز بتوان در آینده نزدیک پاسخگوی نیاز بیماران نیازمند در سراسر کشور بود. بر همین اساس سازمان انتقال خون راهکارهایی را مانند افزایش واحدهای جمع‌آوری نمونه در بیمارستان‌های کشور و اقدام به جمع‌آوری بیشتر نمونه‌های خون بند ناف، تامین کیت‌ها و وسایل مصرفی متناسب با افزایش این فعالیت و تسریع پیشبرد فرآیندهای اعتباربخشی را پیشنهاد کرده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون افزود: در حال حاضر در چهار واحد بیمارستانی، فعالیت‌های مرتبط باجمع‌آوری خون بند ناف در بیمارستان‌های میلاد، نجمیه، مصطفی خمینی و بقیه الله‌الاعظم انجام می‌شود؛ به طوریکه ابتدا با مادرانی که داوطلب احیای خون بند ناف هستند، صحبت شده و بعد از گرفتن رضایت و داشتن شرایط لازم از نظر پزشکی، سلامتی اهدا کنندگان بررسی شده و بعد از زایمان خون بندناف جمع‌آوری می‌شود.

وی با اشاره به آمار بانک خون بند ناف عمومی سازمان انتقال خون ایران از ابتدا تا کنون، گفت: تعداد واحدهای خون بند ناف جمع‌آوری شده ۱۴ هزار و ۷۵ واحد است که حدود ۴۰۰۰ واحدش خون بند ناف پردازش و ذخیره شده است. در عین حال تا کنون ۱۵ پیوند مرتبط با خون بند ناف انجام شده است.

جمع‌آوری خون بند ناف در بیمارستان‌های میلاد، نجمیه، مصطفی خمینی و بقیه الله‌الاعظم انجا م می‌شود

حاجی‌بیگی همچنین گفت: در عین حال استانداردهای ملی بانک‌های خون بند ناف از سوی وزارت بهداشت تصویب و ابلاغ شده و نظام تضمین کیفیت نیز مستقر شده است.

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار