گردش هزار میلیارد تومانی لباس فرم دانش‌آموزان

شنبه 17 شهریور 1397 - 09:55
کد مطلب: 968354
لباس فرم دانش آموزان

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد گفت: اگر سرانه هر لباس فرم مدرسه را صد هزار تومان و به طور متوسط برای 10 میلیون دانش‌آموز در نظر بگیریم، هزار میلیارد تومان گردش مالی این حوزه می‌شود پس نمی‌توان از این موضوع مهم غفلت کرد.

به گزارش ایسکانیوز و به نقل از فارس، حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های پوشش مدارس، با بیان اینکه لباس در تمام ساعات به عنوان عنصر اساسی همراه ماست و در روح و روان و احساسات و ارتباطات ما تأثیر دارد، اظهار کرد: نقش پوشش در حوزه یادگیری و آموزش چند برابر است و نامناسب بودن لباس از حیث جنس و کیفیت و مدل می‌تواند در اندیشه و تعقل تأثیر منفی بگذارد.
وی در خصوص لباس فرم دانش‌آموزی افزود: طبعا دامنه آموزش و پرورش گسترده است و مخاطبان بسیار دارد و می‌طلبد به این مقوله نیز توجه مضاعفی صورت گیرد.
قبادی با بیان اینکه قانون این امکان را فراهم کرده تا به این امر در کارگروه مد و لباس که آموزش و پرورش نیز عضو آن است توجه ویژه داشته باشیم، گفت: شاید به علت کثرت مسائل در آموزش و پرورش، کم کاری در حوزه ساماندهی پوشش مدارس صورت گرفته باشد.
وی با بیان اینکه مبنای کار ما قانون ساماندهی مد و لباس است که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، ادامه داد: در ماده 7 آیین‌نامه اجرایی این قانون، وظایف دستگاه‌ها روشن شده و یکی از اعضای مهم این کارگروه، وزارت آموزش و پرورش است تا به اقتضای جمعیتی، سنی، جنسیتی و جغرافیایی برای طراحی و تهیه فرم لباس مدارس اقدام کند.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد با اشاره به اینکه ۲، ۳ ماه است اخیراً کاری با همکاری استانداران استان‌های هرمزگان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان شروع شده و این امکان فراهم شده است که کارمندان در محیط‌های اداری با لباس بومی حضور یابند، گفت: آموزش و پرورش هم باید این اجازه را بدهد که بچه‌ها با لباس بومی به مدارس بیایند.
وی با بیان اینکه ما در حوزه تخصصی ساماندهی مد و لباس باید تلاش همه جانبه‌تری داشته باشیم، اظهار کرد: بیش از صد جلسه درباره پوشش در مدارس داشته‌ایم؛ یکی از مشکلات احصا شده در این جلسات به واگذاری انتخاب پوشش به شورای مدرسه برمی‌گردد و اولیا و مربیان به علت هزینه‌های مدرسه و عدم تحمیل هزینه مازاد بر خانواده‌ها، ترجیح می‌دهند لباس ارزان‌تری تهیه کنند و به دنبال لباس با قیمت مناسب می‌گردند و لزوما مدل و کیفیت مناسب در اولویت‌های بعدی است.
قبادی با تأکید بر اینکه رعایت اصل طراحی در پوشش دانش‌آموزان بسیار مهم است، افزود: به مدیران مدارس پیشنهاد می‌کنم از طراحان لباس استفاده کنند؛ حاضریم برای هر مدرسه یک تا سه طراح معرفی کنیم تا قبل از سفارش به تولیدکننده، لباس‌های مناسب طراحی کنند؛ همچنین آمادگی داریم نمایشگاه لباس مدارس را برگزار کنیم.
وی ادامه داد: اگر سرانه هر لباس فرم مدرسه را صد هزار تومان و به طور متوسط برای 10 میلیون دانش‌آموز در نظر بگیریم، هزار میلیارد تومان گردش مالی این حوزه می‌شود پس نمی‌توان از این موضوع مهم غفلت کرد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد اضافه کرد: یک بحث دیگر این است که صرف نظر از شکل لباس باید به تناسب آن با موارد مختلف از جمله تغییر فصل توجه کرد؛ هیچ شغلی نیست که لباس فرمش به تناسب فصل تغییر نکند؛ پلیس هم لباسش متناسب با فصل عوض می‌شود.
وی با اشاره به اینکه برخی مناطق الزام می‌کنند مدارس تا سقف قیمتی مشخصی به لباس فرم اختصاص دهند، گفت: به عنوان مثال وقتی اصرار می‌شود لباس فرم از 35 هزار تومان بیشتر نباشد، اتحادیه و تولیدکننده‌های منتخب ما ضعیف‌ترین جنس را در نظر می‌گیرند و این به جز انزجار از لباس فرم، چیز دیگری به دنبال ندارد؛ ضمن آنکه اگر جنس لباس مناسب نباشد، ممکن است باعث بیماری و حساسیت هم شود.
قبادی با بیان اینکه اهداف غایی ما تحقق حجاب و عفاف است، در پاسخ به گلایه برخی دانش آموزان از خوش تیپ و خوش لباس نبودن معلم‌های‌شان، اظهار کرد: در آیین‌نامه صراحتاً دستورالعمل برگزاری سالانه لباس مدارس ویژه دانش‌آموزان و معلمان را داریم؛ البته گلایه بچه‌ها به معنای این نیست که معلم‌ها اصول پوشش مناسب را بلد نیستند بلکه باید این دانش و آگاهی را تکمیل کنیم؛ همچنین باید کمک کنیم قدرت انتخاب بچه‌ها و خانواده‌ها ارتقا یابد که اینها هیچ کدام به معنای حذف فرهنگ حجاب و عفاف نیست.
وی افزود: در ماده 9 آیین‌نامه آمده است دستگاه‌ها می‌توانند از محل اعتبارات رفاهی خود بخشی را به لباس فرم شاغلان اختصاص دهند؛ ما نمایشگاه لباس کتابداران را داشتیم که به همت نهاد کتابخانه‌های عمومی برگزار شد؛ آنها لباس‌های منتخب را در پورتال داخلی گذاشتند و کتابداران از بین آنها رأی دادند و دو مدل اول به تولید انبوه رسید و اکنون چند استان هم در حال استفاده از آنها هستند.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد به مناسب پوشی اشاره کرد و گفت: تأکید هست هر لباس را در جای خود بپوشیم؛ صرفا هزینه مالی هم برای پوشش مطرح نیست. در این میان نمایشگاه‌ها می‌توانند کمک کنند سطح کیفی کار بالا برود.
قبادی در پاسخ به این پرسش که مدیران مدارس چگونه می‌توانند از طراحان لباس مناسب برای طراحی لباس فرم مدارس استفاده کنند، ادامه داد: شماره 66723811، شماره تلفن دفتر بنده است؛ هر طرحی انتخاب شود در هزینه آن هم مساعدت می‌کنیم. در همین تهران هم مدارسی داریم که طراحان موفق را به‌کار گرفته‌اند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار