دکتر طهرانچی در مراسم معارفه سرپرست واحد علوم و تحقیقات:

متناسب سازی رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور از اصول تحول در دانشگاه آزاد اسلامی است

شنبه 17 شهریور 1397 - 14:55
کد مطلب: 968447
3803

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور از اصول تحول در دانشگاه آزاد اسلامی است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم معارفه دکتر رضا مسعودی سرپرست واحد علوم و تحقیقات، گفت: با توجه به توانایی­ های این واحد دانشگاهی در نقش آفرینی و کسب مرجعیت علمی، لازم دیدم از تجربیات شخصی پایبند به اصول و ارزشها و توان اجرایی بسیار بالا در مدیریت تحولی، نظیر دکتر رضا مسعودی بهره ببریم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وظایف واحد علوم و تحقیقات، افزود: این واحد دانشگاهی موظف به تحقق چند هدف عمده است که براساس سیاست های کلی علم و فناوری تدوین شده است.

دکتر طهرانچی ادامه داد: کسب مرجعیت علمی، ارتقاء جایگاه جهانی کشور، توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی، تحول و ارتقاء علوم انسانی به ویژه تعمیق شناخت معارف دینی و مبانی انقلاب اسلامی و دستیابی به علوم و فناوری های پیشرفته از سیاست های کلی علم و فناوری است.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی و تربیت قوه عاقله کشور نقش مؤثری دارد، اظهار داشت: در فرآیند ساختن و پرورش قوه عاقله، استاد نقش ویژه ای دارد و دانشگاه نیز برای دستیابی به این امر مهم باید الزاماتی را رعایت کند.

رویکرد تحولی در دانشگاه آزاد اسلامی باید خلق و آفرینش آینده باشد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: درگیر شدن با مسائل کشور و چالشهای جامعه به طوری که دانشگاه خودش را جدا از مسائل کشور نداند، از الزامات تربیت قوه عاقله است.

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تربیت فرهنگی، اخلاقی و هویتی دانشجویان و تحول مستمر و دائمی در محیط دانشگاه را از دیگر الزامات تربیت قوه عاقله دانست و افزود: همه نهادها احتیاج به تحول دارند، چرا که بشر در حال تحول، پیشرفت و حرکت است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با طرح این سؤال که صیرورت دائمی با چه رویکردی باید صورت گیرد؟ گفت: رویکرد تحولی در دانشگاه آزاد اسلامی باید خلق و آفرینش آینده باشد.

دکتر طهرانچی به اصول موضوعه در تحول دانشگاه آزاد اسلامی اشاره و تصریح کرد: تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور و نیازهای تولید و اشتغال از جمله این اصول است.

وی ادامه داد: همچنین براساس این اصول، جهت گیری دانشگاه باید علمی، صحیح و در چارچوب اخلاق و معنویات باشد، در غیر این صورت تبعات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی، نیازسنجی علمی و سرمایه گذاری بر روی دانش مورد نیاز کشور را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: اگر سرعت پیشرفت علمی کشور کم شود، فاصله ما با حرکت علمی دنیا بیشتر خواهد شد، بنابراین باید سرعت پیشرفت خود را حفظ کنیم.

دانشگاه آزاد اسلامی تنها نهاد تعلیم و تربیت یکپارچه است

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد: باید تمام برنامه ها و مسیر حرکت دانشگاه ها در جهت نقش آفرینی در ایجاد تمدن نوین اسلامی باشد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: براساس سیاست هیأت امنای دانشگاه، باید دانشگاه آزاد اسلامی در افق 1404 انتخاب اول داوطلبان برای ادامه تحصیل و همچنین منزلگاه نخست بهترین پژوهشگران کشور برای تحقیق و تدریس باشد.

دکتر طهرانچی در ادامه یکسان نگری در رسالت، مأموریت و فرآیند دانشگاه ها را از چالشهای آموزش عالی برشمرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد با شناخت جایگاه تک تک واحدهای دانشگاهی و تفاوت آنها با یکدیگر و همچنین تعریف مأموریتهای جدید از این چالش عبور کند.

وی در پایان تأکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تنها نهاد تعلیم و تربیت یکپارچه است و در همه طیف های پژوهش می تواند نقش آفرینی جدی داشته باشد.

انتهای پیام/

188 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار