تدوین 11 برنامه برای مدیریت مصرف برق در سال آینده/ تغییر ۱۵ میلیون لامپ مصرفی سازمان‌های دولتی

چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 16:46
کد مطلب: 969155
اردکانیان

وزیر نیرو با اشاره به اینکه حدود ۱۱ برنامه برای مدیریت مصرف برق سال آینده تدوین شده است، گفت: اصلاح تعرفه‌ها حدود هزار و 500 مگاوات مدیریت مصرف را در پی خواهد داشت.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، رضا اردکانیان در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه برنامه عملکرد تابستان ٩٧ و برنامه تابستان ٩٨ در جلسه امروز هیات دولت مطرح شد، عنوان کرد: در نشست امروز به دقت عملکرد تابستان ٩٧ شامل مشارکت صنایع بزرگ و سازمان‌های دولتی و به ویژه همراهی مردم ارائه گردید و این امر مورد توجه دولت قرار گرفت که توانسته‌ایم بیش از دو هزار مگاوات را در پیمک تابستان امسال صرفه‌جویی کنیم.

وزیر نیرو افزود: برآوردمان این است که در اوج مصرف تابستان ٩٨ بیش از ٦١ هزار مگاوات نیاز مصرف داشته باشیم در حالی که ظرفیت قابل اتکای عملی موجود ما ٥٣ هزار مگاوات است بنابراین برای تابستان سال آینده بایستی این کسری هشت هزار مگاواتی را تامین کنیم.

اردکانیان تصریح کرد: برای این کار ۲۵ نیروگاه حرارتی در حال ساخت داریم که برنامه‌های زمانبندی آنها مشخص شده است و تمامی آن‌ها با حمایت دولت و تدارک منابع مالی مورد نیاز در موعد مقرر به مدار خواهند آمد.

او ادامه داد: با به مدار آمدن این ۲۵ نیروگاه حرارتی، ظرفیتی حدود پنج هزار و 200 مگاوات به شبکه برق کشور اضافه خواهد شد که این رقم ظرفیت اسمی است و ظرفیت عملی ما حدود چهار هزار و 200 مگاوات خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر هم بخشی از این ظرفیت هستند، گفت: در حال حاضر ۴۵ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر ما، نیروگاه‌های بادی و حدود ۳۵ درصد آن نیز نیروگاه‌های خورشیدی است و مطابق برنامه حدود ۶۰۰ مگاوات دیگر نیز تا تابستان ۹۸ از تجدیدپذیرها به مدار خواهند آمد.

تدوین 11 برنامه برای مدیریت مصرف برق سال آینده/ تغییر ۱۵ میلیون لامپ مصرفی سازمان‌های دولتی

او با اشاره به اینکه حدود ۱۱ برنامه برای مدیریت مصرف برق سال آینده تدوین شده است، عنوان کرد: از جمله این برنامه‌ها تغییر و اصلاح ساعت کار در دوران اوج بار، تغییر حدود ۱۵ میلیون لامپ مصرفی سازمان‌های دولتی و استفاده از لامپ‌های کم مصرف، مدیریت روشنایی معابر، اصلاح سیستم کولرهای آبی و همچنین وارد کردن مولدهای خودتأمین صنایع و سازمان‌ها به مدار است تا با این اقدامات بتوانیم در پیک تابستان سال آینده حدود سه هزار مگاوات مدیریت مصرف برق داشته باشیم.

وزیر نیرو ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌های اصلی مدیریت مصرف ما، اصلاح تعرفه پرمصرف‌ها است، به این معنا که کاری صورت بگیرد که پرمصرف‌ها تشویق بشوند به جمع کسانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند، بپیوندند.

صرفه‌جویی 1500 مگاواتی مصرف برق با اصلاح تعرفه پرمصرف‌ها
اردکانیان تاکید کرد: برای تک‌تک این برنامه‌ها پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم که چه مقدار صرفه‌جویی صورت می‌گیرد. برای مثال اصلاح تعرفه‌ها حدود یک هزار و 500 مگاوات مدیریت مصرف را در پی خواهد داشت.

او افزود: وزارت نیرو اصلاح تعرفه پرمصرف‌ها را به عنوان یک منبع تامین درآمد در نظر نگرفته است بلکه به گونه‌ای طراحی خواهد شد که موجب کاهش مصرف برق در کشور شود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه تغییر ساعات کار ادارات صرفه‌جویی 700 مگاواتی مصرف برق را در پی خواهد داشت، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های یاد شده چه در بخش ساخت نیروگاه‌ها و چه برای مدیریت مصرف نیازمند الزاماتی است که در قانون بودجه، مصوبات هیئت وزیران و شورای وزیران خود را نشان خواهد داد.

اردکانیان در پایان گفت: اتکای ما به آگاهی و همکاری خود مردم است و امیدواریم سال آینده بیش از آن چه امسال همراهی کرده‌اند همکاری کنند تا بتوانیم تابستان 98 را به خوبی سپری کنیم.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار