تدوین بودجه برق برای سال 98 در توانیر آغاز شد

دوشنبه 2 مهر 1397 - 11:25
کد مطلب: 970764
توانیر

نشست تدوین بودجه بخش برق کشور برای سال 98 با حضور مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه گذاری شرکت توانیر، نماینده سازمان برنامه و بودجه و مدیران دفتر بودجه شرکت‌ها در شرکت توانیر برگزار شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، به منظور تبادل نظر پیرامون موضوعات بودجه‌ای شرکت‌های برق منطقه‌ای به ویژه پیش بینی بودجه سال 98 و بررسی چک لیست‌های ممیزی جلسه‌ای با حضور مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه گذاری شرکت توانیر، نماینده سازمان برنامه و بودجه و مدیران دفتر بودجه شرکت‌ها در شرکت توانیر برگزار شد.

نصرت اله عباس زاده مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر هدف از برگزاری این جلسه قبل از تدوین و پیشنهاد بودجه 98 شرکت‌ها از سوی مدیران مالی را یکسان سازی ادبیات شرکت‌ها جهت دفاع بهتر از بودجه‌های پیشنهادی ذکر و اظهار امیدواری کرد این جلسه ضمن هم‌افزایی اطلاعات بودجه‌ای، بهبود خدمت رسانی به مردم در جهت تدوین بودجه سال 98 را نیز در پی داشته باشد.

او با اشاره به بندها و تکالیفی که درخصوص بودجه سال 97 وجود داشت، گفت: این تکالیف به صورت قانون در بودجه آمده و ذیحساب ها و معاونت‌های مالی شرکت‌ها به جد آن را دنبال می‌کنند و انجام آنها از سوی شرکت‌ها اجتناب ناپذیر است.

عباس زاده اختصاص 40 درصد هزینه به تحقیقات و پژوهش در شرکت‌ها را از جمله این تکالیف برشمرد و افزود: شرکت‌ها موظف به پرداخت هزینه امور پژوهشی و تحقیقات در غالب سازوکار تعیین شده از سوی خزانه هستند.

او با اشاره به تغییرات فرمهای بودجه‌ای شرکت‌ها در سال جاری و اعمال این تغییرات در سامانه تصریح کرد: مهم‌ترین تغییرات نسبت به سال گذشته مبحث تلفات است به طوریکه شرکت مدیریت شبکه، میزان انرژی را که در شبکه انتقال و فوق توزیع تلف می‌شود به حساب شرکت‌های برق منطقه‌ای می‌گذارد در صورتی که در سنوات قبل این میزان بین شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای تقسیم می‌شد.

مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر با اعلام اینکه از 6 ماهه دوم سال 96 شرکت مدیریت شبکه برق ایران با تدوین فرم‌هایی میزان انرژی را که در شبکه فوق توزیع تلف می‌شود در هزینه خرید شرکت‌های برق منطقه‌ای لحاظ می‌کند، تاکید کرد: طی توافقات به عمل آمده با شرکت مدیریت شبکه برق ایران شرکت‌های برق منطقه‌ای به هیچ عنوان تلفات را با فرم خرید از بازار برق محاسبه نکنند و این فرم مبنای درستی برای محاسبه میزان تلفات نیست و شرکت‌ها باید از فرم درختی تلفات را محاسبه کنند و به صورتهای مالی آن را پیوست کنند.

عباس زاده درخصوص نحوه محاسبه درصد تلفات شرکت‌ها براساس تقسیم میزان کیلووات ساعت انرژی تلف شده در شبکه بر تعداد مشترکان فوق توزیع از سوی بازرسان تصریح کرد: فرمی که در صورت سود و زیان شرکت‌ها وجود دارد مبنای تلفات نیست و مدیران مالی شرکت‌ها باید فرم درختی را جهت محاسبه تلفات به بازرسان ارائه دهند.

او با اشاره به اینکه درصورت سود و زیان شرکت‌ها میزان انرژی تحویلی به شبکه توزیع بیان نمی‌شود تصریح کرد: بنابراین این فرم مبنای صحیحی برای بدست آوردن میزان تلفات شرکت‌ها نیست و باید فرم تلفات براساس فرم درختی محاسبه شود.

مدیرکل دفتر بودجه و توسعه سرمایه گذاری شرکت توانیر درخصوص نحوه پیش بینی نرخ تلفات در بودجه شرکت‌ها نیز گفت: طبق توافقات انجام شده لازم است شرکت‌ها یک هدف گذاری درصد تلفات در بودجه داشته باشند که این هدف گذاری می‌تواند عملکرد واقعی تلفات سال قبل شرکت‌ها یا هر هدف گذاری دیگری باشد.

او با اشاره به بحث بودجه اصلاحی شرکت‌ها اظهار داشت: در بودجه اصلاحی افزایشهای مالی ناشی از مصوبات مجلس، مصوبه‌های هیات وزیران و شورای حقوق و دستمزد که مازاد بر بودجه مصوب شرکت‌ها دیده شده قابل مطالبه است و شرکت‌ها می‌توانند از طریق سازمان برنامه و بودجه در این خصوص اقدام کنند.

عباس زاده همچنین درخصوص تغییرات هزینه کالاهای مصرفی شرکت‌ها ناشی از تغییرات نرخ ارز نیز گفت: به واسطه تغییرات نرخ ارزی که اتفاق افتاده ممکن است یک جهشی در نرخ کالاهای مصرفی و روزانه شرکت‌ها ایجاد شود که شرکت‌ها می‌توانند با توجه به میزان نقدینگی که دارند پیشنهاد دهند و همکاران دفتر بودجه و توسعه سرمایه‌گذاری شرکت توانیر نیز تلاش می‌کنند از این پیشنهادها دفاع کنند.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار