رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران در گفت‌وگو با ایسکانیوز مطرح کرد؛

تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت توسعه «انرژی تجدیدپذیر» ضروری است

دوشنبه 9 مهر 1397 - 10:43
کد مطلب: 971018
پیام باقری سندیکای برق

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران گفت: از آنجایی که شرکت‌های دانش بنیان اکثرا با دانشگاهیان و تکنولوژی جدید سروکار دارند بایستی در مرحله نخست، سرمایه اولیه در اختیار آنها قرار داده شود. در این میان دولت می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

پیام باقری رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقصادی ایسکانیوز، در خصوص نقش شرکت‌های دانش بنیان در توسعه انرژی تجدیدپذیر اظهار کرد: صنعت تجدیدپذیر امروز در دنیا صنعتی است که در حال به‌روزشدن بوده و به عنوان صنایع «های تک» محسوب می‌شود.

او تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در یک تغییر پارادایم مصرف انرژی از فسیلی به سمت تجدیدپذیر هستند. آمارهای بسیار خوب و جالبی در کشورهای اروپایی در این راستا ارائه می‌شود. یکی از دلایل این موضوع اقتصادی شدن تکنولوژی این حوزه است.

باقری با اشاره به اینکه اگر قیمت تولید برق از محل انرژی تجدیدپذیر اقتصادی شود؛ چرا که در گذشته نه چندان دور تولید برق از محل تجدیدپذیر توسعه خواهد یافت، اظهار کرد: تجهیزات مورد استفاده تجدیدپذیرها برای نصب نیروگاه گرانقیمت بوده و برق حاصله از آن به مراتب بیشتر از برق فسیلی خواهد بود.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران ادامه داد: امروزه در دنیا استفاده از تکنولوژی جدید بیشتر به سمت تجدیدپذیرهاست؛ بنابراین صنایع دانش بنیان در تمام حوزه‌ها می توانند منشا اثر باشند به ویژه دربخش تجدیدپذیرها که با سرعت بسیار بالا در حال توسعه است.

او افزود: طبیعتا نگاه کشورهای مختلف در دنیا به استفاده از این انرژی و جایگزین کردن آن با سوخت فسیلی است؛ بنابراین صنایع دانش بنیان می‌تواند بسیار اثرگذار در تولید تجهیزاتی که در این حوزه مصرف می شود؛ باشند. می‌توان گفت نقش شرکت‌هایی که در بخش دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند در اینجا نمود بیشتری پیدا می کند تا بتوانیم ضمن ارتقای بهره‌وری در تجهیزات و بالا بردن راندمان، هزینه‌ها را کاهش دهیم.

هر روز شاهد تجهیزات جدید در بخش نیروگاهی هستیم. مجموعا نشان می‌دهد انرژی‌های تجدیدپذیر هر روز اقتصادی‌تر می شوند در این بین دانش بنیان نقش بسیار موثری در این حوزه ایفا می کند.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران گفت: از آنجایی که شرکت‌های دانش بنیان اکثرا با دانشگاهیان و تکنولوژی جدید سروکار دارند بایستی در مرحله نخست، سرمایه اولیه در اختیار آنها قرار داده شود. در این میان دولت می‌تواند نقش موثری داشته باشد. حتی معاونت فناوری ریاست جمهوری در این خصوص منابع قابل توجهی را تخصیص داده است و گستردگی این موضوع در حوزه دانش بینان ایجاب می کند که دولت تفکر جدیدی نسبت به ایجاد تسهیلات مناسب برای توسعه دانش بنیان داشته باشد.

باقری تاکید کرد: صنایعی هستند که فعل دانش بنیان در آنها عجین شده است و به صورت مستمر در حال تغییر تکنولوژی است؛ بنابراین با توجه به حمایتی که از سوی دولت اعمال می شود باید توجه بیشتری به صنایعی که در بخش دانش بینان که بیشتر منشا اثر هستند؛ صورت گیرد.

او تصریح کرد: هم‌اکنون در سندیکای صنعت برق تعدادی از شرکت‌ها بر مبنای دانش بنیان شکل گرفته‌اند.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران در خصوص وضعیت بدهی وزارت نیرو را به بخش خصوصی گفت: هنوز منابع جدیدی حاصل نشده است و مطالبات بخش خصوصی تغییری نیافته است.

او ادامه داد: در حال حاضر بنگاه‌های اقتصادی فعال، مطالبات زیادی دارند. به ویژه شرکت‌های کوچک و متوسط که تعدادشان کم نیست شاید بیش از 70 درصد اقتصاد کشور را تشکیل می‌دهند اینها بیشترین لطمه را از عدم دریافت مطالبات می‌بیند به‌خاطر اینکه طلب هایشان در حدی نیست که بتوان از اسناد خزانه یا تهاتر استفاده کرد و کار آنها را راه انداخت.

باقری با بیان اینکه اقتصاد کشور در معرض رکود قرار گرفته و شرکت‌هایی که فعالیت می‌کنند عمدتا در فضای کسب و کار راکد امکان فعالیت جدی را ندارند و این امر مهم تبدیل به یک معضل جدی در صنعت برق شده است، گفت: بایستی در این راستا تمهیداتی اندیشیده شود.

او اضافه کرد: نوسانات اخیر در بازار ارز باعث شد قراردادهایی که از شاخص تعدیل بهره‌مند نیستند و تعدیل در قراردادها پیش بینی نشده از ادامه همکاری باز مانند تا جایی‌که اکثر قراردادها متوقف شده است. بایستی به صورت ریشه‌ای فکر کرد یا منابع را در اختیارشان قرارداد. به هرحال می‌توان گفت در بخش صنعت برق بایستی دولت و مجلس به استناد قوانین پیشتیبانی که در کشور وجود دارد حتما از طریق بازرنگری در اقتصاد برق این منابع را ایجاد کنند ما همچنان در رابطه با این صنعت با یک عدم توازن در اقتصاد مواجه هستیم.

باقری با اشاره به اینکه فروش قیمت تمام شده برق همیشه در اختیار وزارت نیرو قرار نمی‌گیرد و آنچه که تولید و به فروش می رسد، بسیار متفاوت است، گفت: این عوامل باعث شده که وزارت نیرو با کمبود منابع مواجه شود.

او خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت قانونی در کشور از جمله قانون حمایت از صنایع و قانون هدفمندی یارانه ها این اجازه را به دولت می دهد که قیمت حامل‌های انرژی را اصلاح کنند و بایستی یک روزی این موضوع اتفاق بیفتد تا وزارت نیرو با کمبود منابع مواجه نشود.

انتهای پیام/

169 / 165

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار