گزارش نشست دومین «جایزه پژوهش سینمایی سال»

جایزه پژوهش سینمایی نقطه عطفی در سینما ایجاد کرد

شنبه 14 مهر 1397 - 16:05
کد مطلب: 972683
جایزه پژوهش

اولین نشست خبری دومین «جایزه پژوهش سینمایی سال» با حضور محمود اربابی رئیس شورای سیاست‌گذاری، احمد ضابطی جهرمی دبیر جشنواره، خسرو دهقان و روح الله حسینی از اعضای شورای سیاست‌گذاری و جمعی از اهالی رسانه صبح روز شنبه 14 مهرماه در مدرسه‌ ملی سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایسکانیوز، در ابتدا محمود اربابی ضمن تشکر از اهالی رسانه برای حضور در این نشست گفت: امسال دومین جایزه پژوهشی همزمان با هفته‌ پژوهش برگزار می‌شود؛ اما فکر برگزاری این جایزه به سال 95 بازمی‌گردد زمانی که مسئولان و دست اندرکاران احساس کردند کنار همه فعالیت هایی که در سینمای ایران انجام می شود، برگزاری جایزه پژوهشی مورد غفلت قرار گرفته است. سینمای ایران در 40 سال گذشته افتخارات بسیاری در عرصه‌های مختلف به دست آورده و نیاز به طراحی چنین جایزه‌‌ای احساس می شد.

رئیس شورای سیاست‌گذاری جایزه پژوهش سینمایی ادامه داد: سال گذشته اولین دوره این جایزه برگزار شد و بسیاری از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران سینما در آن شرکت کردند. برگزاری این جایزه نقطه عطفی در بحث پژوهش سینما ایجاد کرد و ما تلاش کردیم این برنامه به شکل مطلوبی برگزار شود.

ضابطی جهرمی با اشاره به توفیقات سینمای ایران ادامه داد: سینما هنری است که در سی تا چهل سال گذشته به عنوان هنر اول کشور، آن را می شناسیم. مطرح ترین هنر ایرانی در دهه های اخیر، سینما بوده است و وقتی منابع و مقالات خارجی درباره سینمای ایران را می خوانیم نمی توانیم این اعتبار جهانی را تحسین نکنیم. این اعتبار نیازمند مراقبت است.

ضابطی جهرمی ادامه داد: یکی از وجوه توجه ما به سینمای کشورمان که به نظر من توانسته برخی از ویژگی‌های اساسی «سینمای ملی» را حداقل به دست آورد، وجوه نرم افزاری و هنری است. امیدوارم بقیه‌ وجوه هم این شرایط را به دست آورد. اینکه سینمای ایران در چند سال اخیر به شهرت جهانی رسیده در گروی زحمات هنرمندان بسیاری است.

وی ادامه داد: آرزوی ما این است شکلی از سینما را داشته باشیم که در نهایت به ژانر «ملی» برسد؛ یعنی زیبایی شناسی ایرانی شکل بگیرد و هر جا که نام فیلم ایرانی شنیده می‌شود برای همان خصوصیات به دنبالش بروند.

ضابطی جهرمی عنوان کرد: در اولین نشست شورای سیاست‌گذاری نکته‌ای را برای اعضای شورا گفتم که شاید برای شما هم شنیدن آن جالب باشد. من دانش آموخته دوره ای از سینما در کشورم هستم که مربوط به دهه نخست یعنی سال 1350 می‌شود. یادمان می آید در آن دهه ما در دانشگاه اجازه نداشتیم درباره سینمای ایران صحبت کنیم زیرا استادان این اجازه را به ما نمی‌دادند. صحبت کردن درباره سینمای ایران نوعی تحقیر و سرافکندگی محسوب می شد. ما همیشه با احتیاط در مورد سینمای ایران صحبت می کردیم. در دانشکده‌ هنرهای درماتیک سخت‌گیری بیشتری صورت می‌گرفت و آن ها معتقد بودند که اصلا در ایران سینمایی وجود ندارد. «فیلم فارسی» اصطلاح تحقیرآمیزی برای فیلم های ما بود و هیچ پژوهشی از آن سال ها درباره سینمای ایران وجود ندارد.

ضابطی جهرمی در ادامه بیان کرد: امروز ما در جایگاهی هستیم که بسیاری از پژوهش های سینمایی ما در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی درباره سینمای کشور خودمان است. حتی بسیاری از ایرانیانی که در خارج از کشور هستند درباره سینمای ایران می‌نویسند. بدین ترتیب فکر کردن درباره سینمای ایران، نظریه پردازی توصیفی و نقد نویسی به رشد سریع‌تر سینمای ایران کمک می‌کند و منتقدان خلاق نقشی اساسی در پیوند پژوهشگران و سینماگران ایران داشتند.

در ادامه این نشست خسرو دهقان و روح الله حسینی از اعضای شورای سیاست‌گذاری به همراه محمود اربابی و احمد ضابطی جهرمی از پوستر دومین دوره جایزه پژوهشی سینمایی سال رونمایی کردند.

ضابطی جهرمی درباره پوستر توضیح داد: این پوستر تفاوت آشکاری با پوستر سال قبل دارد. حداقل مختصات استاندارد امر پژوهش در آن به شکل نمادین منعکس شده است. همچنین نماد سینما، پژوهش، ارتباط این دو باهم، قلم و کتاب نیز در این پوستر دیده می‌‌شوند.

وی درباره موضوعات بخش‌های مختلف این جایزه نیز گفت: فراخوان جشنواره از این جنبه با دوره‌ اول تفاوت چندانی ندارد. آثاری که به عنوان آثار پژوهشی پذیرفته می‌شود؛ در ابتدا مقالات آموزشی و پژوهشی است؛ مقالاتی که ساختار علمی و رویکرد پژوهشی داشته باشد و سوژه اصلی آن سینمای ایران باشد. این موضوع در مورد طرح‌هایی پژوهشی و پایان‌نامه‌های دانشجویی صدق می‌کند. وقتی از سینمای ایران صحبت می‌کنیم، منظورمان همه‌ سینمای ایران است؛ نه فقط فیلم‌های بلند داستانی. جشنواره هیأت علمی دارد، مقالاتی که هیأت علمی تشخیص دهند ساختار علمی و رویکرد پژوهشی ندارد، پذیرفته نمی‌شوند.

ضابطی جهرمی درباره بخش بین المللی این جایزه گفت: این جشنواره بخش بین المللی هم دارد. پژوهش هایی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد؛ اما موضوع آن سینمای ایران باشد می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. در بخش جایزه‌های دانشجویی نیز افزایش مبلغ جایزه را در این دوره داشتیم.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه مقالات نوشته شده در چه بازه زمانی می‌توانند در این جایزه شرکت کنند، گفت: در دوره اول تمام پژوهش هایی که در سال‌های قبل به خصوص از سال 90 به بعد انجام شده بود را پذیرفتیم؛ اما برای این دوره تنها آثاری را پذیرفتیم که در طی یک سال گذشته انجام شده‌ بودند.

دبیر دومین جایزه پژوهشی سینمایی ایران درباره جایگاه پژوهش سینمایی گفت: پژوهش می‌تواند رویکرد تاریخی داشته باشد و زمانی این اتفاق می افتد که نویسنده در مقام تاریخ نگار قرار گیرد. گاهی سینما در ذات وابسته به پژوهش است، من هیچ فیلم مستندی را نمی‌شناسم که بدون پژوهش بتواند ساخته شود.

ضابطی جهرمی با اشاره به اینکه از لحاظ داشتن نهاد آموزش سینمایی، ایران بعد از هند و ژاپن در آسیا قرار دارد، گفت: ما نشست های تخصصی پیش بینی کردیم که بتوانیم نتایج این پژوهش ها را در آن منعکس کنیم. در برخی از این بخش ها هنوز نیروهای کارآمد نداریم و باید برای آن‌ها نیرو تربیت کنیم. بسیاری از مسائل بین مدیران و سینماگران وجود دارد که نتایجش باید در سینماهای دیگر جست و جو کنیم و از تجربیات آن‌ها برای پیشبرد سینمای‌مان استفاده کنیم.

وی ادامه داد: برای این دوره 8 نشست تخصصی پیش بینی کردیم که این نشست ها را هم در دانشگاه ها و در برخی از نهادیی که فعالیت اختصاصی سینمایی دارند برگزار می‌کنیم.

در ادامه اربابی درباره تاثیر پژوهش بر سینمای ایران گفت: به نظر من هم فیلم‌های ایرانی کمتر از تحقیق و پژوهش تاثیر می‌پذیرند. هرچند که فیلم‌هایی که بیشتر به این موضوع توجه می کنند ماندگارتر می‌شود؛ اما همانطور که آقای جهرمی گفتند ممکن است شکل این تحقیق متفاوت باشد. تردیدی نداریم که آثار برجسته محصول تحقیقات پیش از ساخت هستند.

اربابی در پاسخ به این سوال که سازمان سینمایی چقدر به نتایج این پژوهش‌ها در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌ها اهمیت می‌دهد، گفت: سازمان سینمایی یکی از سیاست‌گذاران این جایزه است که نشان می‌دهد چقدر سیاست‌گذاران می‌خواهند در بخش های مختلف اطلاعاتشان کامل باشد که تصمیم گیری هایشان مبتنی بر تحقیق و پژوهش باشد.

اربابی درباره دستاوردهای دوره نخست این رویداد توضیح داد: تمرکز بر فعالیت های پژوهشی یکی از دستاوردهای دوره اول بود که سبب شد ما امروز درک بهتری از وضعیت فعالیت های پژوهشی در سینمای ایران داشته باشیم. مهم‌ترین دستاورد این رویداد همچنان هم اطلاع از دستاوردهای پژوهشی کشور است که می تواند مورد استفاده سینماگران و سیاست‌گذاران سینما قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: مهم‌ترین جایی که باید از این پژوهش ها بهره برداری شود، مرحله سیاست‌گذاری در سینما است که سازمان سینمایی یکی از مهم‌ترین مراکز آن است. سرفصل‌های فراخوان هم نشان می دهد که چه اولویت‌هایی را در زمینه حل مسایل سینمای امروز مدنظر داشته‌ایم.

اربابی متذکر شد: سازمان سینمایی اگر برای پژوهش‌های سینمایی هزینه می‌کند و زمینه برگزاری این جایزه را فراهم کرده است حتما به دنبال بهره‌برداری از آن هم هست. اینکه در عمل این اتفاق می‌افتد یا خیر بحث دیگری است.

وی همچنین درباره سازوکار دسترسی و بهره مندی از پژوهش های برتر در این رویداد بیان کرد: معاونت توسعه فناوری سازمان سینمایی در سال گذشته سایت اطلاعات تخصصی سینمای ایران را راه اندازی کرد که کلیه پژوهش های سینمای ایران اعم از آثار برتر این جایزه از طریق آن قابل شناسایی و معرفی است. صاحب پژوهش، پژوهش‌گر است و سازوکار بهره برداری از این پژوهش ها نیز بر مبنای رعایت حقوق صاحب اثر طراحی شده است.

خسرو دهقان نیز در بخش پایانی این نشست در سخنانی کوتاه گفت: سینمای ایران در وجوه مختلف خود امروز تبدیل به اقیانوسی وسیع شده است؛ اقیانوسی که البته با شرمندگی باید بگوییم عمق بسیار کمی دارد و وقتی به آن قدم می گذاریم متوجه عمق اندک آن می‌شویم. پژوهش کمک می‌کند که این اقیانوس عمق بیشتری پیدا کند و جایزه پژوهش سال سینمای ایران هم با همین هدف عمق‌بخشی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

279 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار