تصویب محوطه تاریخی دستوا به عنوان پایگاه ملی در خوزستان

سه‌شنبه 17 مهر 1397 - 04:30
کد مطلب: 972999
محوطه تاریخی دستوا

با موافقت اعضای شورای پایگاه‎های سازمان میراث فرهنگی کشور، محوطه تاریخی دستوا در استان خوزستان به عنوان پایگاه ملی  مصوب شد.

به گزارش ایسکانیوز ، مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان با اعلام این خبر گفت: در جلسه شورای پایگاههای سازمان میراث فرهنگی کشور محوطه ارزشمند و تاریخی دستوا به عنوان پایگاه مصوب و به پایگاههای استان اضافه شد.

علیرضا ایزدی با تقدیر از تلاش همکاران در تحقق این امر، افزود: محوطه تاریخی دستوا با موافقت اعضای شورای پایگاههای سازمان میراث فرهنگی به عنوان پایگاه ملی معرفی و تصویب شد و گستره این پایگاه نیز از "عسگرمکرم" تا "گلالک" تعیین شده است.

او در ادامه به مزیت‌های پایگاه ملی شدن این محوطه تاریخی اشاره کرد و گفت: از مزیت‌های پایگاه ملی شدن بافت محوطه تاریخی دستوا می‌توان به پیگیری و انجام هرچه بیشتر و دقیق‌تر طرح‌های مطالعاتی، مرمتی، باستان‌شناسی و... اشاره کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با بیان اینکه پایگاه‌ها تشکیلات تخصصی فنیای هستند که در کنار آثار و جاذبه‌های خاص تاریخی ایجاد می‌شوند افزود: ساماندهی، معرفی و ایجاد زیرساخت‌های گردشگری با هماهنگی ادارهکل پایگاه‌ها و زیر نظر معاون میراث فرهنگی کشور و اختصاص بودجه و ردیف ملی به صورت سالانه به این طرحها از دیگر امتیازات پایگاه خواهد بود.

وی گفت: خوزستان پیش از این دارای سه پایگاه ملی به نام‎های آیاپیر ایذه، ارجان و چگاسفلی بهبهان و گندی‎شاپور و ایوان کرخه دزفول بود که با تصویب محوطه تاریخی دستوا تعداد پایگاه‎های ملی استان به چهار عدد افزایش یافت.

گفتنی است شهر دستوا در جنوب غربی شهرستان شوشتر و در میان اراضی میانآب واقع شده است که باوجود آثاری از دوره اشکانی، ساسانی و اسلامی در آن، حکایت از حیات دیرینهای دارد که سالها فراز و نشیبهای زیادی را به خود دیده است. این محوطه نخستین بار در سال 1347 توسط علیاکبر سرفراز شناسایی و گمانههایی در آن زده شد؛ سپس در دهه 70، مهدی رهبر در حاشیه این شهر موسوم به گلالک کاوشهایی ترتیب داد که نتیجه آن روشن شدن زوایای تاریک اقوام الیمایی و کشف چندین آرامگاه مربوط به سلاطین آنها بود. همچنین عباس مقدم نیز در دهه 80 طی بررسیهای خود در دشت میانآب این منطقه را بررسی کرد.

با درنظر گرفتن این موارد، دستوا یکی از شهرهای مهم در ادوار مختلف تاریخی محسوب میشود که براساس کاوشهای صورت گرفته، دوران الیماییان اوج رونق و شکوه آن بوده است. از اینرو لزوم شناسایی موقعیت دقیق شهر، پراکندگی آثار و دورهشناسی آنها به شدت احساس میشود که اینک با مصوب شدن این محوطه به عنوان پایگاه ملی، امید میرود تا به مدد پژوهشهای مطالعاتی و میدانی از راه گمانهزنی، بررسی و کاوش، زوایای تاریک تاریخ گذشته این شهر بیش از پیش روشن شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار