برگزاری کارگاه آموزشی «تشریح اهداف 17 گانه توسعه پایدار» در وزارت نیرو

یکشنبه 22 مهر 1397 - 13:08
کد مطلب: 973549
1

کارگاه آموزشی یک روزه با عنوان «پیاده سازی توسعه پایدار با رویکرد تطبیق اولویت‌های ملی با دغدغه‌های بین‌المللی» توسط دفتر EHSS وزارت نیرو برگزار شد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، این کارگاه آموزشی در ادامه تشکیل کارگروه توسعه پایدار بر اساس نظام‌نامه EHSS، با حضور نمایندگانی از معاونت‌های تخصصی ستاد وزارت نیرو و شرکت‌های مادر تخصصی (توانیر، مهندسی آب و فاضلاب کشور، مدیریت منابع آب ایران، تولید نیروی برق حرارتی) در ساختمان ستادی این وزارتخانه تشکیل شد.
هدف از برگزاری این کارگاه، ارائه و آموزش روش پیشنهادی جهت پیاده‌سازی اهداف توسعه پایدار در ایران به منظور یکپارچه‌سازی نظام گفتمان میان دو صنعت آب و برق، آماده سازی جهت ارائه دیدگاه درهم تنیدگی (NEXUS) و همچنین ایجاد گفتمان مبتنی بر مفاهیم توسه پایدار در سطح بین‌المللی است.
در این کارگاه، آموزش روش کار برای پیاده‌سازی در سطح حوزه‌های تخصصی به منظور انطباق دقیق و معنادار میان اولویت‌های ملی و اهداف توسعه پایدار بین‌المللی، در دستور کار این دوره آموزشی قرار گرفت تا نقاط همپوشانی و همچنین نقاط اختلاف در موضوعات مشخص شود. این طرح بر مبنای فعالیت‌های صورت گرفته در دفتر توسعه پایدار شرکت آب و فاضلاب استان تهران و آماده‌سازی یک روش نظام مند، گام‌بندی شده و روش‌شناسی یکپارچه که پیشتر مورد تأیید این وزارتخانه و همچنین کمیته ملی توسعه پایدار قرارگرفته بود، انجام شد.
همچنین حاضران در این کارگاه تلاش بر این بوده تا به‌منظور ایجاد گفتمان و روش کار واحد در سطوح شرکت‌های آب و برق، مبحث درهم تنیدگی (NEXUS) و ارتباط میان دو صنعت آب و انرژی مشخص کرده و همچنین ارتباط آن‌ها با سایر موضوعات مانند فقر (وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)، سلامت (وزارت بهداشت)، آموزش (وزارت آموزش و پرورش)، شهرسازی (وزارت راه و شهرسازی) و ... مشخص شود.
حاضران در این کارگاه در ارتباط با این موضوع که در عمل، این کار می‌تواند حوزه ذی‌نفعان را در سطح تصمیم‌گیری شناسایی کرده و مقدمات مذاکرات و پیگیری مطالبات و همچنین بسترسازی تعاملات را فراهم سازد مباحثی را مطرح کردند.
این کارگاه علاوه بر آشنا نمودن شرکت‌های تابعه با مبحث توسعه پایدار و حوزه ذینفعان، فازهای بعدی کار می‌تواند منجر به ارائه استراتژی، اقدامات و برنامه‌ها در سطوح شرکت‌های زیرمجموعه شود تا اطمینان از اثربخشی اهداف از پیش تعیین شده میسر شود.
در این کارگاه بهرام طاهری، در خصوص لزوم پیاده سازی متدولوژیکال و همچنین خواسته‌های بین‌المللی در این خصوص سخنرانی کرد.
در ادامه هدایت فهمی، معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفا نکاتی ارزشمندی را در خصوص دغدغه‌ها و توجه ویژه به ظرفیت‌ها و ضرورت‌های کنونی و آینده بیان کرد.
داود نورمحمدی، رئیس کارگروه توسعه پایدار نیز چالش‌های اجرایی پیش رو در نیل به اهداف توسعه پایدار در شرکت‌های زیر مجموعه را بیان نمودند.
در بخش دوم این کارگاه آموزشی فرزاد پیاده، دبیر کارگروه توسعه پایدار ابتدا تاریخچه تحلیلی توسعه پایدار و چگونگی روند شکل گیری تفکر توسعه پایدار را در ابعاد بین‌المللی ذکر کرده و پس از آن نیازمندی و ضرورت پیاده سازی الگوی ایرانی توسعه پایدار مبتنی بر تطبیق اولویت‌های ملی با دغدغه‌های بین المللی را تشریح کردند.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار