حمایت ساتبا از سرمایه‌گذاری برای بومی‌سازی فناوری‌های مرتبط با انرژی‌های نو

یکشنبه 22 مهر 1397 - 13:13
کد مطلب: 973552
انرژی خورشیدی

معاون فنی و استانداردهای ساتبا گفت: ایجاد فرصت و بازار سرمایه‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر برای عموم مردم، ظرفیت و بستر مناسبی برای توسعه فناوری‌های مرتبط و نهایتاً رشد اقتصادی دانایی محور در کشور را فراهم می‌کند.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، امیر دودآبی نژاد معاون فنی و استانداردهای سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ، درباره دستورالعمل حمایت از بومی‌سازی فناوری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک اظهار داشت: این دستورالعمل چندی پیش از سوی وزیر نیرو جهت اجرا ابلاغ شد که ظرفیت بسیار خوبی برای حمایت از توسعه فناوری و ساخت داخل تجهیزات و ملزومات تولید انرژی‌های تجدیدپذیرو پاک فراهم می‌کند.
او ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل که در اجرای تبصره ذیل ماده 6 آیین نامه اجرایی ماده 61 قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی ابلاغ شده است، نیروگاه‌های تجدیدپذیری که از تجهیزات بومی‌سازی شده استفاده نمایند، از ضریب تشویق در نرخ خرید تضمینی برق برخوردار خواهند شد و متناسب با میزان بومی‌سازی فناوری، نرخ خرید برق این نیروگاه‌ها تا سی درصد نسبت به نرخ پایه افزایش خواهد یافت.
دودآبی نژاد اضافه کرد: چرخه فناوری از ایده‌پردازی و تولید علم آغاز و با تولید فناوری و صنعتی سازی تکمیل می‌شود و نهایتاً با تجاری سازی منجر به تولید ثروت خواهد شد و خوشبختانه الزامات این چرخه به خوبی در آیین‌نامه مصوب پیش‌بینی شده است.
معاون فنی و استانداردهای ساتبا با بیان اینکه امتیاز فناوری و بومی‌سازی بر اساس سه شاخص ساخت داخل اجزای نیروگاه، طراحی داخل و دانش فنی بومی توسعه یافته برای هریک از اجزای نیروگاه محاسبه می‌شود، گفت: بر این اساس امتیاز ساخت داخل متناسب با سهم تولید و اشتغال‌زایی در ایران، امتیاز بخش طراحی داخل بر اساس سهم به کارگیری توان مهندسی ایرانی در طراحی و امتیاز بخش توسعه دانش فنی بومی، متناسب با سهم دانش فنی توسعه یافته در ایران تعیین می‌شود و هر سه شاخص فوق وزنی برابر در تعیین امتیاز فناوری خواهند داشت.
او تصریح کرد: پس از تعیین امتیاز فناوری اجزای مختلف بومی‌سازی شده، ضریب تشویق از جمع وزنی امتیاز فناوری اجزای نیروگاه بر اساس جداول مندرج در دستورالعمل تعیین می‌شود.
دودآبی نژاد افزود: این امتیاز بر اساس گزارش تخصصی پژوهشگاه نیرو در کارگروهی متشکل از رئیس ساتبا و نمایندگان تام‌الاختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان ملی استاندارد به تصویب می‌رسد.
دودآبی نژاد گفت: به منظور حمایت از سرمایه‌گذاری در بومی‌سازی نیز مقررشده است ساتبا با شرکت‌هایی که برنامه فنی اجرایی مناسب برای توسعه دانش فنی و ساخت داخل تجهیزات داشته و گواهی مربوطه را اخذ کرده باشند قرارداد بلندمدت خرید برق منعقد نمایند که این قراردادها قابل واگذاری به سایر سرمایه‌گذاران خواهد بود.
معاون فنی و استانداردهای ساتبا با اشاره به اینکه مزیت این روش ایجاد اطمینان از وجود بازار فروش محصول است، عنوان کرد: بدین ترتیب پژوهشگران، شرکت‌های دانش بنیان و تولید کنندگان، انگیزه سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه و تکمیل چرخه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر خواهند داشت.
او در پایان ضمن ابراز امیدواری به ادامه روند پر شتاب توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، افزود: ایجاد فرصت و بازار سرمایه‌گذاری انرژی‌های تجدیدپذیر برای عموم مردم، ظرفیت و بستر مناسبی برای توسعه فناوری‌های مرتبط و نهایتاً رشد اقتصادی دانایی محور در کشور را فراهم می‌کند و با ایجاد ساز و کار شفاف و ساده حمایت از بومی‌سازی، صنعتگران و محققان کشور می‌توانند به راحتی از این تشویق‌های قانونی برخوردار شوند.

انتهای پیام/

169 / 161

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار