احداث رینگ دو سویه برق بین ایران و ترکیه

چهارشنبه 2 آبان 1397 - 13:04
کد مطلب: 974718
صنعت برق

مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق با اشاره به مزایای ایجاد ارتباط الکتریکی میان کشورها و استفاده دو سویه طرفین در زمان نیاز، از تاسیس بازار برق منطقه ای بین کشورهای سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، وحید گوهری صدر مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر در نشست تخصصی "نقش ایران در تشکیل شبکه منطقه‌ای برق و توسعه تجارت آن" که در حاشیه سی و سومین کنفرانس بین المللی برق برگزار شد، طی سخنانی درخصوص راه‌های ارتباطی برق ایران با کشورهای همسایه گفت: اهمیت راه‌های ارتباط الکتریکی در دنیا روز به روز بیشتر می‌شود و توجه بیشتری را به خودش معطوف کرده و از ارتباط کشورها فراتر رفته و ایده هایی جهت ارتباط مناطق قاره‌ها به هم برای استفاده از ظرفیت‌های موجود در جهان در فصول متفاوت مطرح شده است.
وی با اشاره به مزایای ایجاد ارتباط الکتریکی میان کشورها و استفاده دو سویه طرفین در زمان نیاز گفت: ماهیت اصلی این شبکه ها، تامین نیاز طرفین در هنگام نیاز است و به همین دلیل ایران نیز در زمان نیاز که بیشتر در فصول گرم سال است، برق را وارد و در زمان عدم نیاز که بیشتر در ماه‌های خنک و سرد سال است، آن را صادر می کند
گوهری صدر تصریح کرد: با همین دیدگاه نیز اکنون ایران با تمام کشورهای همسایه ارتباط الکتریکی دارد به طوری که عمر این ارتباط گاه از دو دهه بیشتر است و به سال های آغازین دهه 80 باز می گردد که این موضوع نشانگر یک تفاهم و تعامل مثبتی بین مسوولان شبکه برق ما و همسایگان است که به‌رغم مشکلات اقتصادی و سیاسی پایدار نگهداشته است.
گوهری صدر با بیان اینکه شبکه برق کشور در حال حاضر به کشور عراق با یک ظرفیت حدود 1500 مگاولت متصل است، اظهار داشت: این ارتباط با 3 مدار 400 کیلوولت و یک مدار 130 کیلوولت و دو مدار 63 کیلوولت برقرار شده و یکی از قویترین ارتباطات الکتریکی را با کشور عراق داریم.
وی افزود: سهم بزرگ تجارت الکتریکی ما را کشور عراق به خود اختصاص داده است و با رکوردهای بالای 8 میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به عراق را داشتیم و امروز حدود 6 میلیارد کیلووات ساعت صادرات وجود دارد که همین موضوع درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور رقم زده است.
وی ظرفیت ارتباطی الکتریکی کشور با کشور ترکیه به عنوان دروازه ورود ایران به بازارهای برق اروپا را حدود 500 مگاوات اعلام و اظهار امیدواری کرد تا اوایل سال 2019 ارتباط شبکه الکتریکی ایران در نزدیکی شهر وان ترکیه به بهره برداری برسد و ظرفیت ارتباطی به 650 مگاوات افزایش یابد.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق به خاطر DC بودن رینگی که در حال احداث است می تواند به سرعت در مواقعی که ایران نیاز به برق دارد دریافت کند و در مواقعی که طرف مقابل نیاز به به برق دارد برق دریافت کند و ارتباط الکتریکی دوسویه را رقم بزند.
گوهری صدر با اشاره به اینکه ارتباط با ارمنستان یکی از بهترین و امن ترین ارتباطات برقی میان کشورهای منطقه است، تصریح کرد: در حال حاضر ظرفیت ما 300 مگاوات است که با به بهره‌برداری رسیدن دو مدار 400 کیلوولتی که در آن احداث می شود این ظرفیت به 700 مگاوات افزایش پیدا می کند.
گوهری صدر با بیان اینکه در حال حاضر کشور ارمنستان با گرجستان در حال احداث یک ارتباط الکتریکی DC است، اظهار داشت: ارتباط الکتریکی روسیه و گرجستان این امکان را به وجود می آورد که در آینده نزدیک یک ظرفیت 1000 مگاواتی در جهت این چهار کشور ایجاد شود.
وی درخصوص ارتباط الکتریکی کشور با ترکمنستان نیز گفت: ما با این کشور یک ظرفیت الکتریکی حدود 350 مگاواتی داریم که درصورت به پایان رسیدن خط ارتباطی مرتبط به آن در سرخس، ظرفیت ما با آن کشور حدود 700 مگاوات افزایش خواهد یافت.
مدیرکل دفتر تجارت خارجی برق شرکت توانیر درخصوص ارتباط الکتریکی با کشور افغانستان نیز اظهار داشت: با رایزنی‌های انجام شده به زودی وارد اجرای طرح هرات- تربت جام با ظرفیت 500 مگاوات خواهیم شد.
گوهری صدر همچنین در سخنانش از تاسیس یک بازار برق منطقه ای در سازمان همکاری اقتصادی اکو خبر داد و گفت: ایده تشکیل بازار برق از سوی کشور ایران در این سازمان مطرح شده و تاکنون 3 جلسه در این خصوص تشکیل و قرار بر این است که به عنوان طرح پایلوت یک همسان‌سازی بین بازارهای برق ایران و ترکیه انجام شود و در مرحله بعد کشورهای دیگر به این طرح اضافه شوند.

انتهای پیام/

169 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار