فوق ‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد:

حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم را نمی توان با آندوسکوپی و آزمایش تشخیص داد

پنج‌شنبه 3 آبان 1397 - 08:30
کد مطلب: 974803
حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم ر

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم را تشریح کرد و گفت: این بیماری باعث ایجاد علائم مشابه با بیماری سلیاک (اختلال خودایمنی روده باریک)می شود ولی برای تشخیص قطعی آن نمی توان از اندوسکوپی و تست‌های آزمایشگاهی استفاده کرد.

به گزارش ایسکانیوز، دکترآزیتا گنجی، فوق ‌تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره گوارش و کبد، در ارتباط با بیماری‌های وابسته به گندم گفت: این بیماری‌ها طیف وسیعی را تشکیل می‌دهند که با مکانیسم های ایمنولوژیک و غیر ایمنولوژیک باعث ایجاد علائم و کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شوند و به طور کلی سلیاک و نان ‌سلیاک (حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گلوتن) دو دسته عمده این بیماری‌ها هستند.
وی افزود: سلیاک بیماری ایمونولوژیک وابسته به گلوتن موجود در گندم و غلات بوده ولی در موردحساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم مکانیسم ایجاد علائم وابسته به سیستم ایمنی و با ایجاد آنتی بادی و ایجاد خاطره این واکنش در بدن نیست.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: شاید به دنبال ابتلا به عفونت‌های باکتریال و یا ویرال و یا نغییر در میکروبیون‌های روده گیرنده های سطح سلول نحریک شده ومنجر به افزایش نفوذ پذیری غشا سلول گردد که منعاقبا باعث تحریک ماکروفاژها و سایر سلول های موجود در زیر مخاط در مواجهه با ترکیبات موجود در دانه گندم شده و باعث ایجاد علائم گوارشی و خارج گوارشی در بیمار شود که این علائم شبیه به سلیاک است.

علایم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم همچون کم‌خونی، درد استخوانی و عضلانی گیجی و منگی و علایم گوارشی شامل درد شکم، تهوع و نفخ است


فوق‌ تخصص بیماری‌های گوارش و کبد ادامه داد: علایم غیرگوارشی حساسیت غیرسلیاکی وابسته به گندم همچون کم‌خونی، درد استخوانی و عضلانی گیجی و منگی و علایم گوارشی شامل درد شکم، تهوع و نفخ است.
عضو هیأت علمی علوم پزشکی مشهد دکتر گنجی گفت: برای تشخیص این بیماری بعد از قطعی کردن عدم وجود سلیاک رژیم بدون گلوتن را برای بیمار آغاز می‌کنیم. اگر طی چند روز وضعیت رو به بهبود رفت و یا حداقل بیش از 50 درصد کاهش علائم مختلف را نشان داد و در صورت مصرف مجدد گلوتن عود مجدد علائم دیده شد تقریبا از تشخیص بیماری مطمئن می شویم ولی مشکل بعدی ما تعیین طول درمان و یا زمان نیازمند به رعایت رژیم غذایی است که تاکنون مشخص و ثابت نشده است.
وی گفت: برخی از غذاها و میوه جات و سبزیهایی که محتوی Foodmap است نیز به علت عدم هضم و جذب می توانند علائم مشابهی بخصوص نفخ و درد شکم را ایجاد می کنند ولی در این بیماران علائم خارج گوارشی بروز نمی کند که باید برای تشخیص افتراقی مد نظر قرار گیرد.


هجدهمین کنگره بین المللی بیماری های گوارش و کبد توسط انجمن متخصصان گوارش و کبد با همکاری پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد 9 الی 11 آبان ماه در مرکز بین المللی همایش های رازی برگزار می شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار