دیابتی ها ۴ برابر افراد عادی به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند/ترند دیابت رو به افزایش است

پنج‌شنبه 8 آذر 1397 - 10:53
کد مطلب: 978137
دکتر باقر لاریجانی

 رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم گفت: افرد دیابتی ۴ برابر فرد معمولی به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند.

به گزارش ایسکانیوز، باقر لاریجانی در سمپوزیوم یک روزه تازه‌های درمان دیابت به بیان توضیحاتی درباره اظهار کرد: دیابت نوع یک و دو و دیابت بارداری تقسیم می‌شود. دیابت ۱ از لحاظ آماری بسیار شایع و رو به رشد است. آمار‌هایی کشور‌های مختلف نشان دهنده‌ی افزایش این بیماری است.

وی در ادامه بیان کرد: نمیتوانیم کاری برای جلوگیری از دیابت نوع یک اعمال کنیم. گاهی مواقع اقدامات برای جلوگیری از بیماری منجر به ضرر‌های بیشتری می‌شود. با اپیدمی دیابت رو به رو هستیم. در سال‌های آتی کشور‌های ایران چین هند پاکستان بسیار بیشتر در حال ابتلا به دیابت هستند. درسال‌های آتی با افزایش دیابت نوع ۲ در کشور رو به رو هستیم.

لاریجانی گفت: دیابت نوع دو تا حدودی با تغذیه مناسب و ورزش و جلوگیری از چاقی قابل کنترل است. افرد دیابتی ۴ برابر فرد معمولی به بیماری قلبی مبتلا می‌شوند. دیابت تمام ارکان‌های بدن را درگیر می‌کند. دیابت شایع‌ترین عامل کوری است.

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: در طی زمان تروالانس و بار دیابت در حال افزایش است. ترند دیابت رو به افزایش است. پروالانس دیابت در ایران حدود ۱۱ درصد جمعیت را درگیر کرده است. درصد قابل توجهی از جمعیت ما چاق هستند. حدود ۲۰ درصد از جمعیت کشور به فشار خون مبتلا هستند. درخانم‌ها بیشتر و در آقایان کمتر است. بار بیماری‌های غیر واگیر بسیار بیشتر است. بار دیابت درسالیان گذشته زیادتر شده است.

ترند دیابت رو به افزایش است. پروالانس دیابت در ایران حدود ۱۱ درصد جمعیت را درگیر کرده است

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در ادامه گفت: مسئله دیابت در استان مرکزی و تهران یک سئل جدی است، ولی استان سیستان بلوچستان از لحاظ جمعیتی بسیار گسترده است و دارای کمترین میزان شیوع دیابت در کشور است.
وی افزود: با تعیین توانایی‌های استراتژی‌های آینده مشخص شده است. در تشخیص و درمان دیابت و ریزفکتور‌های دیابت کار‌های زیادی درایران انجام شده است. وضعیت ابتلا به دیابت به تفکیک استان‌های کشور بین زن و مرد تهیه شده است. چیزی که می‌تواند باعث درمان دیابت شود روش‌های جدید است. استمسل افق روشنی در درمان دیابت است.

لاریجانی در ادامه افزود: باید به فکر تشخیص زود هنگام دیابت هم باشیم. امیدواریم در بحث ریجستریشن درکش خوب عمل کنیم. سیستم استاندارد کشور در تست تنظیم سه ماهه قند هنوز موفق نیست. افزایش دیابت و آ. بی سی تی را کنترل کنیم. برای جلوگیری از شیوع دیابت در کشور در سه سطح کشور اتان‌ها و دانشگاه‌ها وارد عمل شده ایم که کار سختی است. ورک شاپ‌های دیابت در زمینه درمان پای دیابتی‌ها توسط پژوهشگاه غدد گسترش پیدا کرده است.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم در ادامه بیان کرد: امیدوارم در ادامه بتوانیم با استفاده از روش‌های فعلی و روش‌های جدید جلو‌ی گسترش دیابت در کشور را بگیریم.

میزان

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار