ارائه داروی ضد پیری جدید توسط دانشمندان

سه‌شنبه 13 آذر 1397 - 09:21
کد مطلب: 978464
یسب

دانشمندان دانشگاه اراسموس پپتیدهایی را کشف کردند که عملکرد سلول های پیری را در موش از بین می برد و باعث بهبود برخی بیماری های مرتبط با سن می شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، گروهی از دانشمندان یک نوع پپتید را کشف کرده اند که سلول های پیری را هدف قرار می دهد و علائم آن را در موش ها به تعویق می اندازد.

تحقیقات دارویی ضد پیری زیادی در سال های اخیر در مورد سلول های پیر صورت گرفته است. همانطور که ما بزرگتر می شویم این سلول های آسیب دیده که در بافت ها و اندام های مختلف تجمع می یابند، به سلول های مجاور آسیب می رسانند و باعث التهاب مزمن مرتبط با بیماری های مربوط با سن می‌شوند.

هر گاه دو یا چند آمینو اسید به هم متصل شوند، یک پپتید را تشکیل داده اند. اگر تعداد آمینو اسیدهای پپتیدی تعداد کمتر از ده هزار باشد به آن پلی پپتید و اگر بیش از این تعداد باشد به آن پروتئین گویند.

این درمان باعث بهبود عملکرد کلیه و تناسب اندام در موش هایی که به طور ژنتیکی به سرعت رشد می کنند، شده است.

پیش از این دانشمندان زیادی به دنبال دارویی بودند تا سلول های پیر را از بین ببرند بدون این که به سلول های سالم آسیبی وارد نمایند چیزی که این کشف را منحصر به فرد نموده نیز همین مسئله است که پپتید تنها باعث مرگ سلول های پیر می گردد و نه سلول های سالم.

در سال 2015، یک تیم در موسسه تحقیقاتی اسکریپس، دو ترکیب را کشف کردند که گروه خاصی از سلول های پیر را هدف قرار می داد و در سال 2016، محققان در کلینیک مایو ترکیبی که سلول های پیری در موش ها را محدود می کرد، مورد آزمایش قرار دادند و در نتیجه، طول عمر متوسط را 17 تا 35 درصد افزایش دادند.

در حال حاضر محققان مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در هلند، پپتیدهایی را شناسایی کرده اند که باعث می شود سلول های پیری از طریق آپوپتوز از بین روند.

خزان یاخته‌ای یا آپوپتوز گونه‌ای از مرگ سلولی طی فرایند مرگ برنامه‌ ریزی‌ شدهٔ سلول است که در جانداران پر سلولی به وقوع می‌پیوندد.

درمان با مسدود کردن ارتباط پروتئین به نام FOXO4 با پروتئین دیگری به نام p53 انجام می شود. اعتقاد بر این است که تعامل این دو پروتئین باعث ایجاد پیری در سلول ها می شود و هنگامی که ارتباط از بین می‌رود سلول های پیر، خود را از بین می برند.

«پیتر کیزر» نویسنده ارشد این پژوهش، اظهار داشت که FOXO4 به ندرت در سلول های ضد پیری بیان می شود و به همین دلیل پپتیدها به ارتباط بین FOXO4-p53 در مورد سلول های مرتبط با پیری گرایش دارند.

دانشمندان با انجام آزمایشات روی موش اعلام کردند، پس از یک ماه دیده شد که عملکرد کلیه این حیوان بهبود یافت و بعد از گذشت تقریبا یک سال هیچ عوارض جانبی دیده نشد.

این تیم تحقیقاتی به دنبال آمادگی برای انجام آزمایش‌ها روی انسان است. هنوز مشخص نیست که این لیپیدها برای انسان غیرسمی هستند یا اثرات آن روی انسان مفید و مناسب خواهد بود یا خیر. با این حال، تحقیقات روی سلول های پیری به دنبال یافتن درمان برای بیماری های مربوط به پیری است.

انتهای پیام/

178 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار