وقوع ۴۱ هزار جرم مجازی از ابتدای سال تاکنون/۵۰۰ هزار ای‌تی‌ام در کشور وجود دارد

چهارشنبه 14 آذر 1397 - 23:58
کد مطلب: 978867
سردار سید کمال هادیانفر

رئیس پلیس فتا ناجا گفت: رمز‌های یکبارمصرف برای جلوگیری از فیشینگ و برداشت‌های غیرمجاز در حال حاضر در بانک‌های کشور به مرحله اجرا درآمده و شهروندان می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

به گزارش ایسکانیوز، سردار سید کمال هادیانفر در حاشیه نشست سالیانه روسای پلیس فتای کشور در جمع خبرنگاران گفت: تغییراتی که امسال اتفاق افتاده در سند پیشگیری مقابله است.

وی ادامه داد : در این سند برای سه سازمان تکلیف تعیین شده است از جمله پلیس فتا که در حوزه مردم، کسب و کار، سازما‌هان و شرکت‌های خصوصی مسؤولیت دارند. در این حوزه باید در خصوص آ‌گاه‌سازی، هشدار حملات و آسیب‌ها و مخاطرات اقدامات خود را انجام دهیم مثل سامانه نظام هشدار.

سردار هادیان‌فر گفت: عمده مشکل ما افزایش ۷۱ درصدی جرائم در هشت ماهه امسال نسبت به سال گذشته است. اگرچه توان خوبی در کشف داشته‌ایم و کشفیاتمان با متوسط ۱۵ روز بدست می‌آید، اما باز هم نگرانی وجود دارد.

وی در ادامه با بیان اینکه تا امروز ۴۱ هزار جرم به وقوع پیوسته پیش‌بینی کرده که تا آخر سال تعداد جرائم به ۵۹ هزار جرم افزایش یابدگفت: برداشت‌های غیرمجاز در صدر بیشترین جرائم فضای مجازی است که در این خصوص با همکاری دادستان کل کشور و بانک مرکزی سامانه‌های رمز دهنده یکبار مصرف را طراحی کرده‌ایم.

رئیس پلیس فتا ناجا با بیان این مطلب که ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور وجود دارد و هر ایرانی ۵ تا ۶ کارت دارد، گفت: امنیت این کار‌ها بحثی جزئی است چه در ساختار کار و چه در ساختار رمز.

۴۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور وجود دارد و هر ایرانی ۵ تا ۶ کارت دارد و امنیت این کار‌ها بحثی جزئی است چه در ساختار کار و چه در ساختار رمز.

وی گفت: در این راستا در فاز اول OTP با همکاری ۳۳ بانک و موسسه مالی بحث رمز‌های یکبارمصرف فعال شده؛ یعنی گوشی تلفن همراه با سیستم درگاه بانکی و کارت بانکی قرینه شده و رمز یکبارمصرف به صورت پیامک برای افراد ارسال می‌شود بنابر درخواست فرمانده ناجا و دستور رئیس‌جمهور و ابلاغ بانک مرکزی طرح رمز‌های یکبار مصرف را بانک‌ها شروع کرده‌اند و هم اکنون اجرا می‌کنند.

وی گفت: اگر بانکی این تسهیلات را قرار ندهد و خسارتی به مردم وارد شود بانک باید جوابگو باشد.

وی ادامه داد: ۴۰۰ میلیون کارت بانکی در کشور وجود دارد و هر ایرانی بالغ بر ۵ الی ۶ کارت در اختیار داشته و از تسهیلات آن‌ها استفاده می‌کند. امنیت این کارت‌های بانکی یکی از مباحث جدی است که چه در ساختار کارت و چه در رمز باید در نظر گرفته شود.

رئیس پلیس فتای ناجا با بیان اینکه با هماهنگی‌های صورت گرفته ۳۲ بانک باید رمز یک بار مصرف برای شهروندان تهیه و در اختیار آنان قرار دهد، گفت: بانک‌ها در این زمینه اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام داده‌اند و مردم برای اینکه بتوانند رمز یک بار مصرف را دریافت کنند باید به بانک مراجعه کرده و سیستم لازم را فعال کنند. گوشی‌های تلفن همراه با سیستم اینترنت بانک و کارت بانکی در این سیستم قرینه شده است و کاربران هر بار که بخواهند از طریق اینترنت بانک اقدامات بانکی را انجام دهند می‌توانند با استفاده از سیستم یک بار مصرف فعالیت خود را انجام دهند.

با هماهنگی‌های صورت گرفته ۳۲ بانک باید رمز یک بار مصرف برای شهروندان تهیه و در اختیار آنان قرار دهد

هادیانفر اضافه کرد؛ در صورتی که بانک این تسهیلات را در اختیار مشتریان قرار ندهد اگر خسارتی برای کاربران حادث شود بانک باید پاسخگو باشد. چرا که براساس توافق صورت گرفته با بانک مرکزی همه بانک‌ها باید رمز یک بار مصرف را در اختیار مشتریانشان قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه پس از استفاده از رمز‌های یک بار مصرف در حوزه بانکداری الکترونیک در مرحله بعد به سراغ ای‌تی ام‌ها خواهیم رفت، گفت: پس از آن سعی می‌کنیم از رمز‌های یک بار مصرف برای پوز‌های خرید نیز استفاده شود. در حال حاضر توانستیم بانکداری الکترونیک را به رمز‌های یک بار مصرف مجهز کنیم. بانک‌ها نیز همانطور که پول‌های مردم را برای افزایش نقدینگی دریافت می‌کنند باید به امنیت هم توجه داشته باشند.

سردار هادیانفر با بیان اینکه ۵۰۰ هزار ای‌تی‌ام در کشور وجود دارد گفت: مهم‌ترین موضوع برای ما برطرف کردن مشکلات پیشین در خدمات بانکداری الکترونیک بود که خوشبختانه منتفی شده و در مرحله بعد به سراغ ای‌تی‌ام‌ها و بحث اسکینر کپی از کارت‌های عابربانک و... می‌رویم تا این معضلات را نیز برطرف کنیم.

وی در ادامه خصوص کسب و کار‌های جدید یا استارتاپ‌ها گفت: استارتاپ‌ها رشد ۳ هزار و ۲۰۰ درصدی داشتند و اگرچه ما این استارتاپ‌ها را حمایت می‌کنیم، اما قانون مشخصی در خصوص آن‌ها وجود ندارد و به همه این کسب و کار‌های جدید در فضای مجازی تاکید می‌کنیم که باید اطلاعات کاربرانشان را در داخل کشور ثبت کنند نه در کشور‌های دیگر.

استارتاپ‌ها رشد ۳ هزار و ۲۰۰ درصدی داشتند و اگرچه ما این استارتاپ‌ها را حمایت می‌کنیم، اما قانون مشخصی در خصوص آن‌ها وجود ندارد

وی ادامه داد: ۵۱ هزار متقاضی در نوبت دریافت نماد اعتماد اکترونیکی هستند وتاکنون ۳۲ هزار فروشگاه اینترنتی نماد اعتماد دریافت کرده‌اند.

وی در خصوص وقوع جرائم در فضای مجازی از جمله اینیستاگرام و تلگرام گفت: ۴۱ درصد از جرائم در حوزه تلگرام، ۲۴ درصد در اینیستاگرام است و خوشبختانه به دلیل فیلترینگ تلگرام درصد وقوع جرائم در این بخش از فضای مجازی کاهش پیدا کرده است. همچنین ۳۵ میلیون نفر از هاتگرام و طلاگرام استفاده می‌کنند که موضوعات مجرمانه در آنجا قرار دارد.

سردار هادیانفر با بیان اینکه امنیت در فضای مجازی یک محصول نیست بلکه یک فرآیند نسبی است گفت: ۴۲ هزار همیار پلیس فتا در حال حاضر به پلیس فتا کمک می‌کنند همچنین ۲۱۰ هزار دانش‌آموز آموزش‌هایی در حوزه فضای مجازی ارائه شده است.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار