جهانگیری: بازگشت ثبات اقتصادی به کشور مهمترین اولویت‌ دولت است

سه‌شنبه 20 آذر 1397 - 09:54
کد مطلب: 989356
اسحاق جهانگیری

معاون اول رئیس‌جمهور در هرمزگان گفت: یکی از مهمترین اولویت‌های دولت، بازگرداندن ثبات اقتصادی به کشور است.

به گزارش سرویس سیاسی ایسکانیوز ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، شامگاه دوشنبه (19 آذر) در جلسه شورای اداری استان هرمزگان که با حضور فعالان اقتصادی استان برگزار شد، از بیان دغدغه‌ها و نقد دلسوزانه فعالان اقتصادی و کارآفرینان روستایی استان قدردانی کرد و از وزرای حاضر در جلسه خواست رسیدگی به مشکلات مطرح شده را در دستورکار خود قرار دهند.

وی با تأکید بر اینکه باید در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی نشان دهیم که نظام جمهوری اسلامی سرزنده است و می‌تواند بر مشکلات غلبه کند، افزود: گروهی که اکنون در آمریکا بر مسند قدرت هستند، با بی‌شرمی ادعا می‌کردند که جمهوری اسلامی ایران چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تجربه نخواهد کرد و پرونده‌اش قبل از سالگرد چهلمین سال بسته خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در دوران جنگ تحمیلی کمک‌های زیادی به صدام کردند و اکنون نیز داعش را راه انداخته‌اند تا امنیت منطقه را برهم بزنند، خاطرنشان کرد: کشوری که اجازه نداد داعش به کشورهای منطقه آسیب وارد کند و با داعش مبارزه کرد جمهوری اسلامی ایران بود.

جهانگیری افزود: باید بدانند ایران کشور بزرگ و قدرتمند منطقه است و مصلحت منطقه در این است که دست دوستی به سوی ایران اسلامی دراز کنند چرا که ما می‌خواهیم با همه کشورهای امت اسلام روابط خوبی داشته باشیم.

** برجام توافقی بود که تلاش زیادی برای آن صورت گرفت

وی با بیان اینکه کشورهای حامی قدرت‌های بیگانه در منطقه بدانند اگر امروز آمریکایی‌ها دوستشان هستند روزی کاری با آن‌ها خواهند کرد که با حسنی مبارک، صدام و محمدرضا پهلوی کردند، تصریح کرد: برجام توافقی بود که تلاش زیادی برای آن صورت گرفت تا بتوانیم آرامش را بر اقتصاد حاکم کنیم، با دنیا تعامل و بازار دنیا را در دست بگیریم که آمریکایی‌ها برخلاف تمام عرف‌های عاقلانه که در دنیا ترسیم شده از برجام خارج شدند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه چند درس جهانی و داخلی می‌توانیم از تحریم بگیریم، اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال حقوق شهروندی نیستند؛ در همین نمونه اخیر، یک روزنامه‌نگار به آن شکل فجیع کشته می‌شود اما آمریکایی‌ها در برابر این موضوع رسوا شدند و مجبور شدند توجیه کنند که این قتل اتفاق بدی بوده اما نمی‌توانند روابط را با عربستان که با آن قرارداد 400 میلیاردی دارند، زاویه بگیرند و این قرارداد را فدای یک انسان کنند.

جهانگیری با یادآوری اینکه امروز همه دنیا جز چند کشور از جمله رژیم صهیونیستی، به حفظ برجام معتقد هستند و از ایران حمایت می‌کنند، تصریح کرد: مقامات کشورها حتی هم پیمانان آمریکا مانند کانادا و اروپا و کشورهای آسیایی همه اعلام می‌کنند که حق با ایران است.

وی ادامه داد: نظمی که آمریکا برای جهان در نظر گرفته نظم قلدری است که یک طرف دیکته می‌کند و همه کشورها باید از آن تبعیت کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بیماری‌های مزمنی که در مسائل اقتصادی کشورمان وجود دارد زمانی سرباز می‌کند، اضافه کرد: باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را احیا کنیم و برای حل بیماری‌های مزمن اقتصاد اگر نیاز باشد جراحی اقتصادی کنیم.

جهانگیری یکی از مهمترین اولویت‌های دولت را بازگرداندن ثبات اقتصادی به کشور دانست و عنوان کرد: آمریکایی‌ها با جو روانی و رسانه‌ای و تبلیغات، سبب وارد شدن شوک اقتصادی به کشور شدند که البته این موضوع کوتاه‌مدت بود و ما می‌توانیم به سرعت آن را جبران کنیم و ثبات را به اقتصاد کشور برگردانیم.

**باید تورم و نرخ دلار باثبات و برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد

وی با بیان اینکه باید تورم و نرخ دلار با ثبات و برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد تصریح کرد: مدیران کشور مدیرانی توانمند و کارآزموده هستند و پیش بینی ما این است که به سمت ثبات اقتصادی در حرکت هستیم.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دنبال ممانعت از صادرات نفت کشورمان بودند که در این طرح شکست خوردند و از طرفی به دنبال وادارسازی اوپک به تصویب تصمیمات خودشان بودند که با همکاری اعضای اوپک و قدرت نمایی روسیه این طرح آمریکا نیز شکست خورد و ایران در این کاهش مستثنی شد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه صادرات غیرنفتی کشور باید توسعه یابد، ادامه داد: یکی از اتفاقات مثبت امسال این است که نرخ ارز برای صادرکنندگان مناسب است و این یعنی باید از این فرصت استفاده کنیم و صادرات را تقویت کنیم.

وی افزود: در جریان صادرات، سرمایه از کشور بیرون می‌رود و ما به ازای آن، باید سرمایه، ارز و یا کالای مورد نیاز وارد کشور شود و باید به نوعی ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور بازگردد و این قاعده فقط مختص بخش خصوصی نیست چرا که اگر مثلا ده میلیون بشکه نفت از کشور صادر اما به ازای آن چیزی وارد کشور نشود، مردم دولت را بازخواست خواهند کرد که در مقابل فروش این ده میلیون بشکه نفت چه چیزی وارد کشور شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: البته در مقطعی بنا بر ضرورت، سخت‌گیری‌هایی وجود داشت و دولت بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی صادر کرد اما به تدریج و با گفت‌وگوهایی که با فعالان اقتصادی و صادرکنندگان داشتیم، اصلاحاتی صورت گرفته است.

جهانگیری با بیان اینکه باید به وضعیت معیشت مردم به طور ویژه توجه شود، اضافه کرد: زندگی هشتاد میلیون ایرانی بر اثر فعالیت فعالین اقتصادی تأمین شود، شرایط زندگی مردم را می‌دانیم و معیشت مردم را از دیگر اولویت‌های خود در کنار ایجاد اشتغال می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه یک انباشت بیکاری از قبل در کشور وجود دارد و بخشی نیز سالانه به آن اضافه می‌شود، تصریح کرد: دولت باید زمینه‌هایی ایجاد کند که سرمایه‌گذاری جدید در کشور اتفاق بیفتد و راهکارهایی ایجاد کنیم که بدون رانت و فساد با این نرخ ارز ها، انگیزه سرمایه‌گذاری از بین نرود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه حفاظت و صیانت از اشتغال‌ موجود وظیفه اصلی دولت است، اضافه کرد: کمیته رفع موانع واحدهای تولیدی با مسئولیت وزیر صمت در مرکز تشکیل ‌شده و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود و در هر استانی کمیته تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استانداران تشکیل می‌شود و گزارش‌ها را به‌ صورت مستمر مطالعه و بررسی می‌کنم.

جهانگیری با بیان اینکه استان هرمزگان قلب اصلی توسعه کشور است، اظهار داشت: نبض تجارت کشور در هرمزگان می‌زند و بزرگترین بنادر و بخشی از صنایع نفت و گاز، فولاد و آلومینیوم و تعدادی از پالایشگاه‌های اصلی کشور در این استان واقع شده است.

**یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریا محور باشد

وی با تأکید بر اینکه یکی از محورهای توسعه استان هرمزگان باید توسعه دریا محور باشد، گفت: علاوه بر توسعه صنایع دریایی نظیر کشتی سازی و توسعه آبزی پروری، باید صنایع بزرگ کشور را در نزدیکی سواحل ایجاد کنیم چرا در کنار سواحل، محدودیت منابع آب نیز وجود ندارد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در مقطعی که آمریکا قصد تحریم و فشار بر ایران دارد، استان‌های مرزی نقش محوری در مقابله با تحریم آمریکا دارند.

جهانگیری اضافه کرد: تحریم کردن ایران حرفی عبث و بیهوده است و ایران با 15 کشور همسایگی دارد و اینکه بتوانند ایران را حبس کنند یک شوخی بیش نیست.

وی یکی از راه‌های مقابله با بیکاری را توسعه گردشگری در استان هرمزگان دانست و افزود: باید روند اعطای تسهیلات و صدور مجوزها با سرعت بیشتری انجام شود و استاندار هرمزگان باید به صورت پایلوت در یکی از مناطق استان، این موضوع را دنبال کند تا همه امور مربوطه با سرعت و از طریق پنجره واحد انجام شود.

در این جلسه استاندار هرمزگان نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش‌های مختلف ارائه کرد و با بیان اینکه میزان صادرات محصولات سال گذشته استان بیش از دو میلیارد دلار بوده است، هدف‌گذاری برای صادرات در سال جاری سه میلیارد دلار است که امیدوارم بتوانیم آن را محقق سازیم.

وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و تعاون، کار و‌ رفاه اجتماعی هم در این جلسه هر کدام نظرات و دیدگاه‌های خود را مطرح کردند و به تشریح برنامه‌های وزارتخانه متبوع خود برای استان هرمزگان پرداختند.

رئیس مجمع نمایندگان استان هرمزگان نیز در این جلسه به بیان دغدغه‌های مردم و نمایندگان استان پرداخت.

در این جلسه تعدادی از فعالان اقتصادی، کارآفرینان روستایی و نمایندگان بخش خصوصی استان اهم دغدغه‌های خود را مطرح کردند و به تشریح مشکلات و موانع پیش روی نظیر عدم اطمینان از بازگشت سرمایه، بخشنامه‌های دست و پاگیر و روند طولانی ارائه تسهیلات و صدور مجوزها پرداختند.

انتهای پیام/

156 / 156

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار