فلوشیپ فوق تخصصی درد:

بسیاری از دیسک‌ها با استراحت، دارو و درمان های غیرتهاجمی درمان می شود

سه‌شنبه 20 آذر 1397 - 16:41
کد مطلب: 989409
محمد رضا کاظمی

فلوشیپ فوق تخصصی درد با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای مطرح خاورمیانه در حوزه درمان دیسک بدون جراحی است، گفت:برخلاف تصور بسیاری از افراد، دیسک کمروگردن را می توان بدون جراحی و با استفاده از شیوه های مدرن کمتر تهاجمی کنترل و درمان کرد.

به گزارش ایسکانیوز، محمد رضا کاظمی فلوشیپ فوق تخصصی درد در ارتباط با دیسک کمر گفت: درحال حاضر ایران به عنوان یکی از کشورهای مطرح خاورمیانه در حوزه درمان دیسک بدون جراحی شناخته می‌شود به طوری که سالیانه صدها نفر از بیماران کشورهای همسایه برای درمان وارد ایران می‌شوند، این درحالی است که استفاده از شیوه‌های کمتر تهاجمی باعث سرعت در بهبودی، کاهش صدمه به عصب، عروق و بافت ها شده و احتمال عفونت های سطحی وعمقی ستون فقرات را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد.

وی تصریح کرد: برخی از بیماران تصور می‌کنند که هر اقدامی برای درمان ضایعه نخاعی باعث فلج شدن و یا از کار افتادگی آنها می‌شود درحالی که این افراد باید بدانند که اساس درمان دیسک کمر درجهت کاهش و یا تسکین درد و برطرف کردن بیرون زدگی دیسک و کاهش فشار به ریشه های عصبی است و شیوه‌های کمتر تهاجمی چنین عوارضی ندارند.

سالیانه صدها نفر از بیماران کشورهای همسایه برای درمان وارد ایران می‌شوند

این فوق تخصص درد ادامه داد: جراحی تنها راه درمان نیست بلکه بسیاری از دیسک‌ها با استراحت، دارو، تمرین‌های فیزیکی و درمان های غیرتهاجمی کنترل و بهبود می یابند و درصورت عدم پاسخ به این شیوه های درمانی می‌توان مرحله درمانی بعد مبتنی بر دستکاری فتق بیرون زده دیسک را اجرایی کرد. البته انتخاب روش درمان فقط بر اساس صلاحدید پزشک است.

وی شیوه «آلترناتیو» عمل دیسک «اینترونشن» را یکی از مناسب‌ترین شیوه های کمتر تهاجمی ستون فقرات و گردن دانست و افزود: این عمل بدون برش جراحی انجام می شود که طی آن سوزن و وسایل خاص وارد دیسک معیوب شده و در داخل دیسک بیرون زده تغییراتی ایجاد می شود که فشارداخل دیسک ومنطقه بیرون زده کاهش یابد و فشار از روی ریشه عصبی برداشته شود. البته این اقدام پس از بررسی پزشک و صلاحدید آن استفاده می‌شود و بیمار نباید اصراری بر استفاده از روشی خاص داشته باشد.

کاظمی اضافه کرد: درمان‌های اینترونشنال با هدایت دستگاه مولد اشعه ایکس (فلوئوروسکوپی) ویا سی تی اسکن در اتاق عمل انجام می شود و با هدایت این دستگاه‌ها ،پزشک به وسیله سوزن‌های خاص وارد مرکز دیسک شده وبا استفاده از یسکوژل باعث تغییرات شیمیایی هسته و کاهش فشار دیسک شده که منتج به کاهش فشار وبیرون زدگی دیسک می شود.همچنین می توان با استفاده از لیزر و یا رادیو فرکوئنسی موجب افزایش دما و تبخیر قسمت کوچکی از هسته دیسک شده و فشار داخل دیسک را کاهش داد.

جراحی تنها راه درمان نیست بلکه بسیاری از دیسک‌ها با استراحت، دارو، تمرین‌های فیزیکی و درمان های غیرتهاجمی کنترل و بهبود می یابند

وی با بیان اینکه پیشرفت های فن آوری در کشور باعث شده، درمان دیسک کمر و گردن به روش عمل بسته انجام شود افزود: روش جراحی ستون فقرات بسته(MISS) شامل یک برش طولانی نمی شود و آسیب قابل توجهی را به عضلات مجاور ستون فقرات وارد نمی‌کند به همین دلیل این شیوه درد کمتر و ریکاوری سریعتری خواهد داشت.

کاظمی در پایان گفت: اگرچه عمل بسته دیسک، انقلابی در درمان دیسک و بیماران دارای مشکلات تنگی کانال ستون فقرات به حساب می آید ولی آنچه مهم است مراجعه به موقع بیمار برای درمان است به همین دلیل بیمارانی که از این درد رنج می برند باید بدانند که با به تعویق انداختن روند درمان خود تنها باعث می‌شوند که درمان های کمتر تهاجمی در آنها غیرعملی وکارساز نباشد و مجبور شوند با شیوه‌های تهاجمی‌تری نظیر جراحی‌های باز مورد درمان قرار گیرند که البته عوارض و خطرات آن را نیز باید بپذیرند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار