وزیر نیرو در همایش بسیجیان صنعت آب و برق:

برای اصلاح شیوه مصرف دست یاری به‌سوی بسیج دراز می‌کنم

سه‌شنبه 27 آذر 1397 - 13:33
کد مطلب: 990142
اردکانیان

وزیر نیرو گفت: به عنوان مسئول وزارت نیرو برای اصلاح این شیوه، دست یاری به سوی همه از جمله بسیج دراز می‌کنم.

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، رضا اردکانیان در گردهمایی بسیجیان صنعت آب و برق افزود: ظرفیت بسیج یکی از مقولاتی است که به برکت انقلاب در کشور ما شکل گرفته و تفکری که مثل آب در هر ظرفی قرار بگیرد شکل آن ظرف را به خود گرفته در حالی‌که ماهیت خود را حفظ می‌کند.
وی اصلاح شیوه کنونی مصرف در کشور را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: در بخش‌های مختلف در مقایسه با سایر جوامع، جامعه خوش مصرفی نیستیم و من به عنوان مسئول وزارت نیرو برای اصلاح این شیوه، دست یاری به سوی همه از جمله بسیج دراز می‌کنم.
وزیر نیرو با اشاره به شرایط تحریم و فرصت‌های پیش آمده برای کشور و صنعت آب و برق در زمان حاضر اضافه کرد: تحریم‌ها فرصتی را برای ما فراهم کرده تا بتوانیم از ثروت اصلی خود که همان نیروی انسانی است، بهره کافی را ببریم.
اردکانیان تصریح کرد: چهل سال پیش نیروگاه‌های کشور محصول کشورهای بیگانه بود و سدها و شبکه‌های آبیاری توسط خارجی‌ها احداث می‌شد، اما اکنون پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده، به گونه‌ای که کشوری همچون روسیه رسماً از ما می‌خواهد فناوری ساخت توربین گاز را به آنها منتقل کنیم. این مسیر بلندی است که طی چهار دهه طی شده است.
وی ادامه داد: این پیشرفت‌ها و توجه به ظرفیت‌ها در حالی صورت گرفته که کشور با کلکسیونی از محدودیت‌ها مواجه بوده است. اما در پرتو همین محدودیت‌ها بدون اینکه دشمنان ما خواسته باشند به ظرفیت‌های خودمان توجه کرده‌ایم و از سال‌ها پیش به حدی رسیده‌ایم که در تجهیزات آب و برق صددرصد خودکفا شده‌ایم. خدمات فنی و مهندسی آب و برق در صدر صادرات خدمات فنی کشور است.
اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیرو توفیق دارد که در عرصه دو محصول اساسی و استراتژیک آب و برق فعالیت می‌کند، افزود: رفاه مردم به کیفیت عرضه این دو محصول وابسته است. سعی ما این است که اختلالی در عرصه آن پیش نیاید.
وی با بیان اینکه در دوره حاضر وارد مدیریت توامان عرضه و تقاضا شده‌ایم، ادامه داد: مدیریت عرضه در مقایسه با مدیریت مصرف و تقاضا از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است. کشور در شرایطی است که اگر فکر عاجلی برای اصلاح مصرف نکنیم با مشکلات عدیده‌ای در آینده مواجه خواهیم شد.
وزیر نیرو افزود: در اوج بار تابستان که به 56 هزار مگاوات می‌رسد، بیش از 20 هزار مگاوات مربوط به دستگاه‌های سرمایشی است و حدود 5 هزار مگاوات از این میزان مربوط به سازمان‌های دولتی و عمومی است. ما نمیتوانیم هر سال از منابع و ثروت عمومی یارانه‌های هنگفتی در اختیار پرمصرف‌ها قرار دهیم.
اردکانیان تفکر مبتنی بر بخشی‌نگری در عرصه‌هایی که میان‌بخش هستند را مشکل اصلی مدیریت مصرف دانست و گفت: عرصه منابع زیست‌محیطی از جمله آب و انرژی، عرصه ای بین رشته‌ای است که نیاز به همکاری، هماهنگی و ایجاد سازوکارهایی نظیر کمیسیون‌ها و شوراها دارد.

انتهای پیام/

169 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار