بالا بودن آسیب‌های جدی مفصلی در چمن مصنوعی

یکشنبه 16 دی 1397 - 01:30
کد مطلب: 991897
آسیب های جدی مفصلی در چمن مصنوعی

رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: هرچند به تدریج کیفیت چمن مصنوعی در ورزش فوتبال بالاتر رفته و کفش ها هم اصلاح شده ولی باز هم میزان آسیب دیدگی به خصوص پیچ خوردن مفصل زانو و پارگی لیگامان کروشیت قدامی در چمن مصنوعی در کشور ما خیلی بالاست.

به گزارش ایسکانیوز، دکتر محمد رازی با اشاره به اینکه ورزشکاران برای نحوه بازی روی چمن مصنوعی آموزش ببینند، گفت: باید حتما تجدیدنظر و بازبینی در کیفیت چمن های مصنوعی و همینطور کفش های ورزشکاران صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه سطح زمین از عواملی است که می تواند در آسیب دیدگی تاثیر خیلی زیادی داشته باشد، گفت: چمن طبیعی اگر استاندارد باشد نقش بسیار زیادی در پیشگیری از آسیب دیدگی دارد.
رازی افزود: در چمن طبیعی میزان آسیب دیدگی به نحو خیلی زیادی کم است، چه این آسیب دیدگی ها به صورت فعالیت بیش از حد و دردهای مزمن و چه به صورت پیچ خوردگی حاد و آسیب پارگی لیگامان صلیبی باشد.
وی افزود: از سال های قبل در آمریکا و اروپا چمن مصنوعی متداول شد که در ابتدای بازی بر روی چمن مصنوعی آسیب دیدگی لیگامان کروشیت قدامی به علت پیچ خوردگی و چسبیدن کف پای ورزشکار به چمن مصنوعی ، خیلی آمارش بالا بوده است .
وی افزود: مهم‌ترین عارضه ای که افراد ورزشکار در بازی های فوتبال ، بستکبال و هندبال پیدا می کنند پارگی لیگامان یا رباط کروشیت قدامی است که این آسیب منجر به بی ثباتی مفصل زانو و پیچ خوردگی های مکرر و در نهایت پارگی منیسک ها و تخریب غضروف مفصلی می شود.
رئیس انجمن جراحان ارتوپدی ایران گفت: تخریب غضروف مفصلی باید در سنین بالاتر رخ دهد ولی در کسانی که دچار پارگی لیگامان صلیبی می شوند و درمان مناسب هم انجام نمی شوند، آرتروز زانو در سنین بسیار پایین حدود 35 تا 40 سالگی ممکن است رخ دهد.
رازی گفت: تمرینات خاص پیشگیرنده برای جلوگیری از آسیب لیگامان های زانو موثر است و این تمرینات باید حتما در برنامه آمادگی جسمانی افراد قرار گیرد و تا آنجایی که من اطلاع دارم هنوز تمرینات پیش‌گیرنده جای خود را در برنامه های تمرینی ورزشکاران به نحوی که لازم است جای خود را باز نکرده ایت و باید این ورزشها در برنامه‌های تمرینی گنجانده شود.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار