استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر:

استانی‌‌شدن یارانه‌ها با ملاک‌های نامناسب موجب گسترش فقر می‌شود

چهارشنبه 19 دی 1397 - 12:07
کد مطلب: 992342
1

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر گفت: استانی‌‌شدن یارانه‌ها با ملاک‌های نامناسب و نامعقول، مشکل‌دار و موجب گسترش فقر می‌شود.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از واحد بردسیر، عبدالله اسماعیلی‌آبدر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر در خصوص موضوع استانی‌کردن یارانه‌ها اظهار کرد: با اصل این اقدام موافقم و می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد، چراکه معتقدم همچون دیدگاه شهید رجایی باید امکانات را بر اساس نیازها و نه بر اساس قدرت چانه‌زنی توزیع و تقسیم کرد؛ البته بنده در جریان مشروح نحوه و روش اجرایی‌کردن این اقدام نیستم؛ چراکه نوع اجرای این طرح و نحوه تقسیم یارانه‌ها بین استان‌ها نیز بسیار مهم است، باید به طور کامل مشخص شود که براساس چه ملاک‌هایی انجام خواهد شد.

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اگر توزیع یارانه‌ها بین استان‌ها بر اساس میزان درآمد استان‌ها از محل درآمدهای حاصل از واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی در هر استان باشد، مطمئناً این طرح مشکل‌دار و موجب گسترش فقر خواهد شد؛ چراکه منابع یارانه باید از درآمد حاصل از فروش نفت و سایر منابع ملی تأمین شود و نباید این مبلغ از محل درآمدهای استانی حاصل از افزایش بهای حامل‌های انرژی و ... باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر ادامه داد: اگر در این طرح توزیع یارانه براساس درآمدهای استانی باشد، اقشاری که از فقر و نداری رنج می‌برند، بیشتر تحت فشار قرار خواهند گرفت و این موضوع در نهایت امنیت نظام را مختل خواهد کرد و موجب گسترش فقر می‌شود؛ بنابراین نحوه اجرا بسیار مهم است و استانی‌کردن یارانه‌ها باید مشروط به توجه و رعایت برخی موارد باشد.

اسماعیلی‌آبدر اظهار کرد: متأسفانه در کشور ما بهترین قانون‌ها و طرح‌ها نوشته می‌شود؛ اما به مرحله اجرا که می‌رسد با مدیریت نامناسب و غلط به بیراهه می‌رود. در موضوع یارانه‌ها نیز متأسفانه همیشه به همین شکل بوده است، ملاک قرار دادن میانگین همیشه معیار و شاخص خوبی نیست. در مناطقی مانند کرمان افراد درآمد آنچنانی ندارند و اقتصاد پویا نیست، مشخصاً میانگین استانی گرفتن در استانی که درصد ثروتمندانش نسبت به فقرا بسیار اندک است و فاصله دهک بین ثروتمند و فقیر بسیار زیاد است، غلط است؛ چراکه رقم میانگین را با اختلال مواجه می‌کند و غلط نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا یارانه‌ها عمدتاً به تولیدکننده‌ها پرداخت می‌شود؛ اما در کشور ما یارانه را به مصرف‌کننده می‌دهند، در دنیا به این شکل است که یارانه به کسانی که بنابر دلایلی مانند اینکه شرایط جسمی‌شان متفاوت است یا معلولیت جسمی دارند و ... نیز تعلق می‌گیرد. نباید شرایط و نحوه کمک دولت به شهروندان به گونه‌ای باشد که منجر به گداپروری و تنبلی شود. در اینگونه مواقع تقسیم یارانه‌ها مانند جراحی چشم حساس می‌شود و باید در توزیع آن و نحوه شناسایی مشمولان دریافت یارانه دقت و حساسیت زیادی صورت بگیرد. در کشور ما بهتر است یکی از ملاک‌ها توزیع یارانه بین تولیدکنندگان و کشاورزان باشد./انتهای پیام

167 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار