اسید آمینه چگونه به عنوان یک سیگنال رشد عمل می کند

پنج‌شنبه 4 بهمن 1397 - 11:45
کد مطلب: 993950
111

خیرا مطالعه ای در آزمایشگاه Laxman نشان داده است که چگونه یک متابولیت و اسید آمینه(متیونین) به عنوان سیگنال رشدی برای سلول ها عمل می کند و این امر را با راه اندازی یک برنامه متابولیکی برای تکثیر سلولی انجام می دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، به نقل از medicalxpress، برای این که سلول ها رشد کرده و سپس تقسیم شوند، آن ها باید در یک وضعیت آنابولیک قرار داشته باشند، یعنی شرایطی که مواد اولیه لازم برای تولید همه بلوک های ساختاری لازم وجود داشته باشد. پیش از این، این تصور وجود داشت که هر چه مواد غذایی بیشتری در اختیار سلول ها قرار داشته باشد، آن ها به رشد خود تحت برنامه های پیام رسانی داخلی مختلف ادامه می دهند. با این حال، مطالعات اخیر نشان می دهد که بسیاری از متابولیت ها می توانند خودشان به عنوان یک مولکول پیام رسان عمل کنند و برنامه رشد سلول را کنترل کنند.

مطالعات متعدد، بویژه بوسیله محققین سرطان به این مطلب اشاره داشته اند که متیونین ممکن است یک متابولیت پیام رسان باشد و بسیاری از سرطان ها برای رشدشان به متیونین وابسته هستند. با این حال، نحوه کنترل رشد بوسیله متیونین هنوز هم یک معما است. برای حل این معما، محققین در آزمایشگاه Laxman از یک سیستم مدل ساده یعنی سلول های مخمر جوانه زننده استفاده کردند. پروفایل بیان ژن و هم چنین محصولات جدیدی که برای تولید بلوک های ساختاری سلول نیاز بود مورد بررسی قرار گرفت. در این ارزیابی ها محققین به یک برنامه آنابولیک مرکزی رسیدند که بوسیله متیونین شروع می شد. این برنامه آنابولیک به گره های خاص جدیدی در متابولیسم اشاره داشت و قادر به هماهنگ سازی آبشاری کامل از وقایع رونویسی و متابولیکی بود که می توانند رشد را حفظ کنند. متیونین سه گره کلیدی را در متابولیسم فعال می کند: مسیر پنتوز فسفات، تولید گلوتامین، تشکیل پیریدوکسال فسفات(گروه PPP-GDH-PLP). این گره ها مجموعه ای از سوبستراهای و کو فاکتورهای حیاتی را تولید می کنند که تولید سایر اسید آمینه ها و هم چنین نوکلئوتیدها که برای رشد حیاتی هستند، را تغذیه می کنند.

این مطالعه ای اساسی است که می تواند درک ما در مورد نقش برخی از متابولیت ها به عنوان مولکول های پیام رسان را افزایش دهد و نقش حیاتی آن ها در کنترل رشد سلول را توضیح می دهد.

انتهای پیام/

306 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار