سلامت را نباید صرفا در بیمارستان ها جست و جو کرد

یکشنبه 14 بهمن 1397 - 15:48
کد مطلب: 995181
دکتر رضا ملک زاده

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: اتخاذ سیاست های جامع در سطح ملی برای پیشگیری بهتر و درمان به موقع بیماری ها را یک ضرورت غیرقابل انکار است. 

به گزارش ایسکانیوز، دکتر رضا ملک زاده با اشاره به شیوع بیماری های مزمن غیر واگیر و سهم ۸۰ درصدی آن در علل مرگ و میر کلی در ایران و همچنین شیوع بیماری های گوارشی که علت تقریبا ۱۰ هزار مرگ در ایران طی سال ۲۰۱۶ بوده است، اتخاذ سیاست های جامع در سطح ملی برای پیشگیری بهتر و درمان به موقع بیماری ها را یک ضرورت غیرقابل انکار توصیف دانست.

وی در این خصوص تاکید کرد: با بهره مندی از روش های پیشرفته آموزش به مردم در زمینه پیشگیری از بیماری ها و مراقبت های حین بیماری و نیز ارتقای دانش تخصصی مراقبان نظام سلامت به ویژه پرستاران، می توان از بازگشت بسیاری از بیماری ها و مراجعه مکرر مردم به بیمارستان ها به دلیل ناآشنایی با روش های مراقبتی و نحوه مصرف داروها و در نهایت از تحمیل هزینه های بی دلیل بیماری ها به مردم کاست و زمینه ای را فراهم کرد که سلامت صرفا در بیمارستان ها جست و جو نشود.

دکتر ملک زاده یکی از روش های موثر برای دستیابی به این هدف را استفاده از توانایی و ظرفیت دانش و تخصص پرستاران دانست و گفت: ۱۵ سال پیش، در بازدیدی که از دانشگاه پنسیلوانیا داشتم متوجه شدم که بخش عمده ای از فعالیت های درمانی و تحقیقاتی دانشگاه توسط پرستاران انجام می شود و همین امر سبب تسریع برنامه های پیشگیری و درمان بیماری ها شده است، لذا این برنامه را برای اجرا در ایران، پیشنهاد کردم که به دلایلی تاکنون به اجرا در نیامده است و امروز با پیگیری های فراوان زمینه اجرای آن فراهم شده است.

شیوع بیماری های مزمن غیر واگیر و سهم ۸۰ درصدی آن در علل مرگ و میر کلی در ایران و همچنین شیوع بیماری های گوارشی که علت تقریبا ۱۰ هزار مرگ در ایران طی سال ۲۰۱۶ بوده استرییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران با اشاره به اجرای دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان توسط این پژوهشکده از اردیبهشت ماه سال آینده، به تشریح جزئیاتی از آن پرداخت و گفت: این دوره که فراخوان آن به زودی اعلام خواهد شد، یکی از دوره های حرفه ای است که هدف آن تربیت پرستارانی با دانش و مهارت های بهتر و تخصصی تر در زمینه بیماری ها، روش های تشخیصی و درمانی، مراقبت های لازم، آماده سازی و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی برای بزرگسالان مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های دولتی، درمانگاه ها، کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی، مطب ها و مراقبت در منزل در زمینه های بهداشتی، پیشگیری، درمانی، حمایتی، هماهنگی و توانبخشی است.

دکتر ملک زاده، علاوه بر افزایش دانش و مهارت تخصصی پرستاران در زمینه خدمات تخصصی گوارش شامل اندوسکوپی به ذکر دیگر نتایج مهم اجرای این دوره پرداخت و در این زمینه به حجم بالای مراجعه بیماران گوارش به مطب ها و کلینیک های تخصصی اشاره کرد و اظهار داشت: به اعتقاد من، یک پرستار می تواند تا ۳۰ درصد فعالیت های یک پزشک در مطب را بر عهده گیرد. این امر سبب خواهد شد ضمن تسریع در رسیدگی به امور بیمارانی که به دلیل عدم امکان دسترسی به پزشکان در شرایط گوناگون با مشکلاتی مواجهند، آنها را در یافتن پاسخ بسیاری از پرسش های مرتبط با مراقبت از بیماری مبتلابه، کمک کرد.

وی گفت: اجرای چنین برنامه ای ضمن کمک به اشتغال پرستاران، به افزایش میزان درآمد آنها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

به گفته دکتر ملک زاده، شرکت در دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان، آزمون سراسری ندارد و پرستاران علاقه مند از طریق مصاحبه، جذب دوره شده و در پایان گواهینامه دریافت می کنند. این دوره، شامل ۷۲ ساعت برنامه آموزشی پرستاری تخصصی گوارش و ۲۸۸ ساعت مهارت آموزی شامل آموزش تخصصی در بخش های بالینی است.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار