بی پاسخ ماندن نامه های متخصصان رادیوتراپی انکولوژی به وزارت بهداشت

سه‌شنبه 23 بهمن 1397 - 08:15
کد مطلب: 995938
 ابهام در درمان بیماران مبتلا به سرطان

در حالی نامه پزشکان متخصص رادیوتراپی انکولوژی به وزارت بهداشت در موضوع ابهام در درمان بیماران مبتلا به سرطان بی پاسخ مانده است که این مسئله با خدشه دار کردن اعتماد بیمار به پزشک موجب آسیب به سلامت این بیماران می شود.

به گزارش ایسکانیوز، دکتراحمد عامری متخصص رادیوتراپی انکولوژی و عضو هیئت علمی در اعتراض به مشکلات پیش آمده در حوزه درمان بیماران مبتلا به سرطان اظهارداشت: رشته پرتودرمانی از سال 53 تاکنون در ایران در حال ارایه کلیه خدمات غیر جراحی سرطان بوده که این روزها با توجه به مصوبات غیر منطقی شورای آموزش پزشکی و تخصصی دچار اختلال شدید در نحوه ارایه خدمات شده است و وزارت بهداشت هم با انکار تمامی مصوبات ۴۰ ساله خود در رابطه با کوریکولوم های آموزشی رشته رادیوتراپی انکلوژی ضمن دامن زدن به این اختلال راه سکوت را پیش گرفته است.
عدم پاسخ مستند و ارایه پاسخ های شفاهی ضدونقیض نشان از عدم تسلط کافی مسئولین دبیرخانه شورای تخصصی به رشته های تخصصی و هم چنین مصوبات خود دارد. از جمله این مصوبات جدا سازی هیئت علمی و غیر هیئت علمی از نظر توانایی های ارایه خدمات می باشد در حالیکه هر دو گروه یک رفرانس را مطالعه کرده اند در بخش های مشابه دوران دستیاری خود را گذرانده اند و یک آزمون را با موفقیت پشت سرگذاشته اند.
این مصوبات همچنین موجبات هدر رفت بودجه های آموزشی می شود بدون آنکه در آموزش متخصصان رادیوتراپی انکولوژی
موثر باشد.
این متخصص پرتودرمانی سرطان ادامه داد: عمده این مصوبات درساعت ۱۱ صبح 28 اسفند 95 در شورایی که بیش از صد نفر عضو دارد تنها با حضور تعدادی انگشت شمار و آنهم بصورت تله کنفرانس به تصویب رسیده و از همان زمان دبیرخانه شورای آموزش پزشکی تخصصی روند عدم پاسخ گویی را پیش گرفته است.
وی افزود: پزشکان با این رویه که وزارت بهداشت پیش گرفته دچار ابهام در ارائه خدمات شده‌اند و این مسأله آسیب به بیماران را می‌تواند به همراه داشته باشد.
متخصص پرتودرمانی اضافه کرد: پیرو پیگیری نامه‌های قبلی امروز به همراه تعدادی از پزشکان به وزارت بهداشت آمده تا مسئولین آموزشی این وزارتخانه را ملاقات کنیم که تاکنون این مسأله محقق نشده است.
همچنین دکتر کامبیز نوین عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در ارتباط با این مسأله گفت: اعتماد بیمار به پزشک را خدشه دار کرده اند و زمانی که یک پروتکل درمانی را پزشک مدت‌ها برای بیماران اجرا کند و نتیجه منفی این پروتکل درمانی به همراه نداشته باشد ناگهان اعلام کنند آن خدمت توسط پزشک رادیوتراپی انکولوژی قابل انجام نیست و یا باید دوره‌های ویژه‌ای را برای ارائه خدمت به بیمار بگذرانیم این شبهه را در بیماران ایجاد می‌کند که تاکنون نزد پزشکانی درمان می‌شدیم که صلاحیت لازم را دارا نبودند.
وی گفت: بیماران مبتلا به سرطان همچون بیماران گرفتار سرماخوردگی نیستند که تا درمان کنند دیگر مراجعه نکنند چرا که بیماران سرطانی تا آخر عمر تحت پیگیری پزشک قرار دارند و بیمارانی که از سال‌های قبل مورد مداوا قرار داده‌ایم زمانی که به آنها اعلام کنیم دیگر نمی‌توانیم اقدامات درمانی برای آنها انجام دهیم این ذهنیت را در آنها ایجاد می‌کند که تاکنون پزشکی که به آن ارجاع می‌کردند صلاحیت و توانایی لازم را نداشته و قطعاً در حق آنها اجحاف شده است و این موضوع اعتماد پزشک به بیمار را دچار آسیب می‌کند.
نوین گفت: همچنین این موضوع تفرقه‌اندازی میان پزشکان را به همراه دارد و زمانی که عضو هیأت علمی و غیر هیأت علمی از یک دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند و کسی که عضو هیأت علمی نباشد مجوز برخی از خدمات را به بیمار نداشته باشد چه توجیهی دارد؟! اقدام مطرح شده بسیار غیرمنطقی است و در کنار این مسأله باید معلوم شود مزایای کوریکولوم جدید چیست. متأسفانه تاکنون پاسخی ارائه نشده است.
وی بیان داشت: بنابراین هر گونه خط‌کشی میان پزشکان باید مشخص باشد و روشن شود که هر کدام حیطه وظایف آنها چگونه است ولی متأسفانه این مسأله بدون پاسخ مانده است. همچنین از طریق معاونت درمان دانشگاه مختلف مشکلاتی برای همکاران پزشک پیش آمده و اعلام شده دیگر نمی‌توانند ارایه خدمت کنند. البته این مسأله در انتخاب پزشکان به صورت سلیقه‌ای در دانشگاه‌های مختلف اعمال شده است.
گفتنی است؛ پس از عدم پاسخ گویی دبیرخانه شورای تخصصی به نامه های این پزشکان متخصص بیش از یک ماه است که پزشکان زیادی از اقصی نقاط مختلف کشور که نسبت به این موضوع اعتراض داشته حضوری اعتراض خود را اعلام کرده‌اند و خواهان پاسخ گویی هستند که تاکنون حاصل نشده است.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار