حمیدزاده مطرح کرد؛

۲۰ درصد شرکت های دانش بنیان در اختیار زنان

چهارشنبه 8 اسفند 1397 - 23:05
کد مطلب: 997836
زینب حمیدزاده، مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست¬جمهوری

مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست¬جمهوری با اشاره به نقش پررنگ زنان در تولید و تجاری سازی دانش گفت: اکنون ۲۰ درصد شرکت¬های دانش بنیان توسط زنان تاسیس و اداره می¬شود.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، زینب حمیدزاده، مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری در آیین افتتاحیه پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان با اشاره به سوابق دیرین کشورهای اسلامی در زمینه دستاوردهای علمی اظهار داشت: بدون دیپلماسی علمی، رسیدن به دستاوردهای مهم در این حوزه ممکن نیست.

وی افزود: با وجود دستاوردهای مهم و درخشان کشورها در زمینه علمی، فقدان ارتباطات علمی موثر بین جوامع علمی مشهود است. اولین گام برای حل این مشکل ایجاد شبکه ­ای موثر از دانشمندان و متخصصان مسلمان است.

حمیدزاده با اشاره به اقدامات بنیاد مصطفی(ص) در این زمینه اظهار داشت: نشست استپ با هدف ایجاد فضای همکاری بین دانشمندان مسلمان، شناخت دانشمندان و توانایی­ های آنان در زمینه­ های مختلف برگزار می­شود.

*اسلام تفاوتی بین زن و مرد در رشد توانایی­ ها قایل نیست

مشاور امور بانوان معاونت علمی و فناوری ریاست­ جمهوری با اشاره به دیدگاه اسلام در مورد تساوی زن و مرد در دست یافتن به حیات طیبه یادآور شد: این امر نشان می­دهد تفاوتی بین زن و مرد در زمینه رشد توانایی­ های آنان وجود ندارد.

وی با تاکید بر ایجاد فرصت­ های مساوی برای دانشمندان در حوزه­ های مختلف دانش، مدیریت و سیاست گفت: آمارها نشان ­می ­دهد تفاوت زیادی بین زنان و مردان در حوزه تحصیلات تکمیلی و همچنین تشکیل مراکز تحقیقاتی و حضور زنان در این مراکز وجود دارد.

*۲۰ درصد شرکت های دانش بنیان در اختیار زنان

حمیدزاده که به عنوان نماینده معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست با اشاره به تلاش کشورهای مختلف در زمینه توانمندسازی زنان بیان داشت: ایران در کنار همه فعالیت ­ها در حوزه علم و فناوری، تاسیس شرکت­های دانش ­بنیان را در دستور کار خود قرار داده است و با در نظر گرفتن تعداد قابل توجه دانشجویان زن در دانشگاه­ ها به دنبال افزایش مشارکت زنان در حوزه دانش بنیان است.

وی بیان کرد: آمارها نشان می­دهد ۲۰ درصد شرکت­ های دانش­ بنیان، امروز توسط زنان تاسیس شده و با توجه به توانمندی­ های زنان و افزایش حمایت­ ها انتظار داریم این میزان به ۴۰ درصد برسد.

پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه ­های بیماری­ های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان ۸ تا ۱۱ اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.

یکی از فعالیت­های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.

این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش­های جهان اسلام در حوزه سلامت می پردازد و تازه ­ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش ­ها در آن بررسی می­شود.

در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می­ شود و شرکت ­ها و سرمایه ­گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت­ هایی را کسب کرده­ اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا همزمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت.

نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.

انتهای پیام/

169 / 159

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار