طی 12 سال گذشته؛

رشد قابل توجه سالانه تولید مقالات علمی واحد علوم تحقیقات

دوشنبه 5 فروردین 1398 - 18:00
کد مطلب: 999500
واحد علوم تحقیقات

براساس داده های پایگاه UniRef ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات در سال 96، 2 هزار و 601 مقاله تولید کرده است همچنین تعداد مقالات بین‌المللی نمایه شده در پایگاه ISI در سال 96 ، یک هزار و 172 مورد بوده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، اگر از دانشجویان دهه 50 سوال کنید که از اوضاع و احوال کنکور و دانشگاه برایتان بگویند، احتمالا با لغت پشت کنکور مواجه می شوید؛ از روزهایی می گویند که برای ورود به فلان دانشگاه حسابی درس خوانده اند، بی خوابی کشیده اند و شاید یکی دو سالی را هم پشت کنکور مانده‌اند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

قدیم‌ترها اینطور نبود که داوطلبان کنکور برای ورود به دانشگاه، چندین انتخاب پیش رو داشته داشته باشند. تعداد دانشگاه‌ها در کشور اندک بود و صف متقاضیانی که قصد تحصیل در این مراکز را داشتند، زیاد؛ همین امر منجر می شد که متقاضیان برای اینکه تنها «دانشجو» شوند، یکی دو سالی را پشت کنکور بمانند. برخی هم تاب و توان چند سال جنگیدن با غول کنکور را نداشتند و قید درس و دانشگاه را می زدند و وارد بازار کار می شدند.

این روزها انتخاب های پیش روی دانشجویان بسیار گستردهتر شده است، دانشگاه‌های دولتی، غیر انتفاعی، علمی و کاربردی، پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب هایی هستند که مقابل دانشجویان قرار دارند. این روزها با کمک این گستردگی انتخاب، شکست دادن غول کنکور مثل آب خوردن است؛ تازه اگر تحصیل در دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی را در نظر نگیریم.

در حال حاضر دانشگاه‌ها مانند گذشته آموزش محور نیستند، بلکه در مباحث پژوهشی نیز ورود کرده اند و با سایر دانشگاه های کشور در ارتباط‌‌ اند. براساس برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی مسئولان حوزه آموزش عالی، دانشگاه‌های نسل جدید ماموریت دارند تا پژوهش‌‌ها، مقالات و پایان نامه های خود را بر اساس نیازها و مشکلات جامعه و راهکاری برای رفع آن ارائه دهند، این در حالی است که دانشگاه‌های نسل‌های پیشین بیشتر بر حوزه آموزش تاکید داشتند و تعداد مقالات تولید شده توسط این مراکز علمی چندان زیاد نبود. در گزارش زیر می‌خواهیم میزان رشد مقالات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات را بر اساس داده های پایگاه UniRef بررسی کنیم. گفتنیست داده‌های این پایگاه در سال 97 هنور تکمیل نشده است به همین منظور بازه زمانی 85 تا 96 را در نظر گرفته ایم.

بررسی میزان رشد سالانه تولید مقالات علمی واحد علوم تحقیقات

نمودار زیر براساس تعداد مقالات منتشر شده توسط پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات از سال 85 تا 96 را نشان می‌دهد:

این نمودار بیانگر مقالات ژورنالی و کنفرانسی پذیرفته شده پژوهشگران این دانشگاه به تفکیک سال است که براساس داده‌های پایگاه UniRef تهیه شده است. تعداد مقالات کنفرانسی پذیرفته شده دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در بازه زمانی 85 تا 95 روند صعودی داشته است اما میزان این مقالات در سال بازه زمانی 96-95 با کاهش 370 موردی مواجه شده است.

میزان مقالات بین‌المللی واحد علوم تحقیقات در پایگاه ISI

نمودار زیر بیانگر مقالات بین المللی نمایه شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی در پایگاه ISI طی بازه زمانی سال 85 تا 96 است:

از نمودار فوق که براساس داده های پایگاه uniref تهیه شده است، می توان دریافت تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه ISI به از سال 85 تا 91 روند صعودی داشته و به یک هزار و 399 مقاله رسیده است، اما در سال 92 و 93 روند نمایه کردن مقاله در این پایگاه به تعداد این مقالات 1072 و 1059 رسیده است. پس از سال 93،‌ میزان مقالات نمایه شده در پایگاه ISI بار دیگر روند صعودی در پیش گرفته و در سال 96 به یک هزار و 721 مقاله رسیده است.

انتهای پیام/

31 / 279

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار